410 millió forintot engedtek el a lakásbiztosítók, az MNB lecsapott
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 11 millió forint bírságot szabott ki három biztosítóra a hosszabb periódusú lakásbiztosításokra adott díjkedvezménnyel kapcsolatos kisebb hiányosságok miatt. A jegybank fellépésének hatására a biztosítási piac szereplői több mint 410 millió forintnyi ezzel összefüggő követelést engedtek el ügyfeleiknek.
Az MNB fogyasztóvédelmi célvizsgálatot végzett az Allianz Hungária Biztosító Zrt.-nél, a Generali Biztosító Zrt.-nél és a Genertel Biztosító Zrt.-nél. A kivizsgálás a hosszabb, több éves lakásbiztosítást vállaló ügyfelek számára biztosított kedvezményeket, illetve az ügyfelek előzetes tájékoztatásának jogszerűségét érintette – írja az MTI.
A tavalyi lakásbiztosítási kampány során számos jelzés érkezett az MNB-hez a futamidőhöz kötődő díjengedménnyel összefüggő gyakorlatokról, jelentős fogyasztóvédelmi aggályokat felvetve.
A feltárt kisebb súlyú jogsértések miatt a felügyelet az Allianzra 2 millió, a Generalira 8 millió, a Genertelre pedig 1 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki.
MNBAz ügyféligények ugyanis gyorsan változnak, és a hosszabb kötöttséggel járó díjkedvezmények akadályozhatják a szabad átszerződést, mivel a szerződésből való idő előtti kilépésnél az ügyfélnek meg kell fizetnie a kedvezményként elengedett díjrész összegét. MNBügyfelekbiztosítójegybankkampány A piaci szereplők az idei lakásbiztosítási kampány során már a felügyeleti elvárásoknak megfelelően alkalmazták a díjkedvezményt.Az MNB felmérése szerint a 2024. második negyedéves adatok alapján a mintegy 3,3 millió lakásbiztosítási szerződésből közel 1 millió tartalmazott ilyen szerződési feltételt. Ezen belül hozzávetőlegesen a szerződések kétharmada automatikusan megújuló típusú volt.
Levelet írt Varga Mihály Orbán Viktornak, már nem lehet sok hátra az MNB-alapítványoknak
Változatlanul hagyta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. „Azzal számolunk, hogy április-májusban 0,8 százalékponttal mérsékli az inflációt az árrésstop, és lejjebb fogja szorítani az élelmiszerek áremelkedésének ütemét” – mondta az Economx kérdésére Varga Mihály jegybankelnök. Az MNB-alapítványokról elmondta: megkereséssel fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy a jegybank ilyen típusú tevékenységétől tekintsenek el. Bővebben>>>