Egyre inkább növekszik az illegális cigarettaforgalom és erősödik a termelői dohány feketepiaca − mondta a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke szerdán egy szakmai fórumon. Bényei Illés szerint az utóbbi időben egyre többször fordul elő a dohányültetvények megkárosítása, több alkalommal pedig a szárítókban lévő és még éretlen dohányleveleket is ellopják a tolvajok. Ez a dohány egyértelműen a feketepiacon landol, ami jelentős bevételkiesést okoz nemcsak a gazdáknak, hanem közvetve a cigarettagyáraknak és a kieső jövedéki adó miatt az államnak is − tette hozzá Bényei Illés. A termelői dohánylevél Szlovákiából, a késztermék pedig elsősorban Ukrajnából és Szerbiából érkezik illegálisan az országba. A termelői dohány feketepiacának megerősödése rontja a fogyasztási dohány piacát, becslések szerint országosan nagyjából tíz százalékkal csökken a legálisan eladott dohánytermékek mennyisége. Szerződéses keretek között jelenleg mintegy 4700 hektáron zajlik dohánytermelés Magyarországon, ami 1000 hektárral kevesebb, mint öt évvel ezelőtt.
