BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Augusztusban 30 milliárd ment el a tartalékból

A kormány az elmúlt nyolc hónapban elköltötte a százmilliárd forintos kormányzati tartalék háromnegyedét. Rengeteg pénz jutott a különböző sportprogramok finanszírozására, de a legtöbb pénz a kormányzati feladatok ellátására ment el.

2013. augusztus 30. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány legutóbbi ülésén 200 millió forintot különített el a Nemzeti Kézilabda Akadémia támogatására, ezzel a döntéssel a tartalékból csak az idén 17,5 milliárd forintot költöttek sportcélokra. Az összegből a legnagyobb pénz a FTC-stadion 6,9 milliárd forintos támogatása, de a kormány jónak látta 2,7 milliárd forinttal támogatni a Nemzeti Sportközpont létrehozását, illetve 5,6 milliárd forintot szavazott meg augusztusban sportegyesületek adósságkonszolidálására és \"sportágfejlesztési\" kiadásokra.

A költségvetési tartalék felhasználása (milliárd forint)
Sport 17,5
Oktatás, kultúra 13,1
Kormányzati működés 36,4
Egyházi célok 4,3
Civil támogatás 0,2
Gazdasági célú kiadások 4,2
Egyéb 1,0
Összesen 75,8
Forrás: Napi.hu-gyűjtés

Az közismert, hogy a kormányfő gyengéje a sport, különösen a futball támogatása, ám volt olyan cél, ami még ennél is többet kapott eddig a tartalékból − ez pedig a kormányzat. A kabinet az intézményrendszer működésére 36 milliárd forintot költött augusztus végéig. Ezen kiadások közé tartozik a kormányablakok kistafírozása, erre a célra 3,7 milliárdot kaptak. Hatmilliárd forintot különítettek el a tartalékból a rendőrség e-útdíjjal kapcsolatos és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. kiadásaira, de ide sorolható a BKV−BKK közlekedési cégek 7 milliárd forintos támogatása is. Ez utóbbira a kormány korábban kötelezettséget vállalt, ám a 2013-as költségvetésben nem szerepelt.

Jóval kevesebb, 13,4 milliárd jutott oktatási és kulturális célokra: egymilliárdos támogatást egyedül a Magyar Művészeti Akadémia kapott a Pesti Vigadó működtetésére, de jutott 354 millió forint a tankönyvterjesztés állami monopolcégévé tett Könyvtárellátó Nonprofit Kft. tőkeemelésére. Egyházi és gazdasági támogatásokra egyaránt 4-4 milliárd forint jutott; míg az előbbiben néhány templom felújításáról van szó, az utóbbi tételek közül kiemelhető a vörösisszap-katasztrófát okozó Mal Zrt. 1,5 milliárdos vagy a Magyar Turizmus Zrt. 1,2 milliárdos támogatása, amely turisztikai marketingre ment még az év elején.

A kormányzati osztogatás üteme augusztusban rendkívüli módon felgyorsult, csak az utóbbi 28 napban 29,9 milliárd elköltéséről döntött a kormány, ebből a legnagyobb tétel az online pénztárgépek beszerzésére nyújtott támogatások.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet