Kisebb helyi károktól eltekintve várhatóan nem lesz országos hatása a mezőgazdaság teljesítményére a dunai árvíznek, komolyabb termelői visszajelzés még nem érkezett hozzánk − mondta lapunknak Tóth István, a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége titkára. A kisebb károk is elsősorban a hullámterekben, ártereken várhatóak, ahol a termelők eleve viselik ezek kockázatát. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Komárom-Esztergom megyei elnöke szerint mintegy 460−500 hektáron vannak elöntve a földek a Duna mellett, itt teljes pusztulással kell számolniuk a földhasználóknak. A legnagyobb elöntések Esztergom körül találhatók − közölte Balogh Zoltán −, a mintegy 300 hektárnyi terület túlnyomó része szántó. A Győr-Moson-Sopron megyei védelmi bizottság összegzése szerint hétfőn 4049 hektár volt víz alatt.
A Szentendrei-szigeten minden eddiginél nagyobb területen okozott kárt a helyi termelőknek a víz. Tahitótfalu környékén mintegy 20 hektáron károsította az ültetvényeket, ennek a harmada eper − számolt be Sajtos Sándor, a település polgármestere. Ez gyakorlatilag az ültetvények pusztulását okozza − legkorábban jövőre regenerálódik a terület −, ráadásul épp a szezon közepén, a szokásos eperfesztivál előtt érkezett az áradat.
Bács-Kiskunban az árvízzel elöntött mezőgazdasági területek nagysága elérte az 1000 hektárt (közvetett okból víz alá került még mintegy 600 hektár). A NAK megyei igazgatóságának tájékoztatása szerint számos létesítményt, köztük egy mezőgazdasági telephelyet, egy állattartó telepet, egy lovardát és egy faiskolát veszélyeztet az áradás, ezek közül több is nyári gáttal védett területen van. Emellett 12 vadászterületen okoz problémát az árvíz, de a vadak menekülési útvonala nyitott, így nagy valószínűséggel vadmentésre nem lesz szükség.
A legnagyobb problémát az erdőkben okozza az árvíz. Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) összesítése szerint több mint 22 ezer hektár állami erdőt öntött el a Duna. A legnagyobb tömb a gemenci erdő, amelyet teljesen elöntött a folyó, a Gemenc Zrt. számára külön gondot jelent majd a vadállomány ellátásában, hogy mintegy 400 hektárnyi vadföldet és mezőgazdasági területet is víz borít. Állami erdők vannak víz alatt a Szigetközben, a Csepel-sziget térségében és a solti Duna-szakaszon, a Mosoni-Duna hullámterében pedig több ezer hektár magánerdő került víz alá. Ráckeve mellett a Duna mintegy ezerhektárnyi erdőt árasztott el, ebből kétszáz hektár új. Vannak olyan részek, ahol 4-5 méter magas víz borítja az ősszel elültetett félméteres csemetéket − mondta Lomniczi Gergely, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője. Veszélyben van a KEFAG Zrt. 42 hektárnyi, csemetenevelést szolgáló területe is, amelyet töltéserősítésekkel próbálnak megmenteni. Mindezek mellett több száz kilométer erdészeti út rongálódhat meg a víz miatt − figyelmeztet az OEE.
Az állami erdőgazdaságok múlt szerda óta száz munkagéppel és mintegy 1500 fővel vesznek részt a védekezésben − közölte Lomniczi − és már készülnek az árhullám levonulása utáni takarításra, az erdőkárok felmérésére is.
