BUX 138423.40 0,58 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csúszik az állam a belvízi védekezés elszámolásával

2013. június 5. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyre nehezebben jutnak a vízitársulatok költségeik állami megtérítéséhez. Az áprilisi belvíz után a védekezési kiadásaik térítését még nem kapták kézhez, mivel a védekezés lezárulta utáni 45 napon belül kell a tételes elszámolást, illetve a zárójelentést benyújtani a vízügyi igazgatóságokhoz. Azon azonban meglepődtek, hogy az elszámolásokat egy körlevélre hivatkozva nem fogadják be a vízügyi igazgatóságok, amelyek arra hivatkoznak, hogy a társulatoknak nincs a feladatellátással kapcsolatos aláírt szerződésük − mondta a Napi Gazdaságnak Fehér Ferenc, a Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetsége ügyvezető elnöke. Bár egy tavalyi jogszabály-módosítás előírja, hogy a védekezési munkák ellátására kössenek ilyen szerződéseket a belügyi tárcával, a szerződésminta máig nem készült el, így aláírt kontraktus sincs. Információink szerint a BM-nél és az Országos Vízügyi Főigazgatóságnál is csak egy-egy ember felelős a társulatokkal kapcsolatos ügyintézésért, ezért is lassan haladnak az ügyek, egy-egy szerződés egyeztetése 3-4 hét alatt fut végig a tárcán, és ha bármit módosítani kell, az egész folyamat újrakezdődik. Már áprilisban is csak az Országos Műszaki Irányító Törzs egyedi engedélye alapján végezhetett ilyen tevékenységet a 34 társulat. Az utóbbiak  becslése szerint a tavaszi védekezés összesített költsége elérheti a 700-800 millió forintot.

A mostani dunai árvíz várhatóan nem ad jelentősebb feladatokat a vízitársulatoknak, mivel a főváros alatt többnyire elnyúlik az árhullám, és csak pár öblözet nyári gátjainál szoktak védekezni. A mostani várható vízállás miatt azonban eleve meg sem kezdik ezt a munkát, mert jóval a nyári gátak koronamagassága felett várható a tetőzés. Az elmúlt napok esőzései miatt azonban több mélyen fekvő alföldi belvíz járta területen − Berettyóújfalu, Bihar és a Körösök környékén − is újraindították a szivattyútelepeket.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet