BUX 138423.40 0,58 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Halfeldolgozót épít Zalában a Halház

A már meglévő és egy éve működő tokhalnevelő üzeme mellé építene halfeldolgozót a Zala megyei Szentgyörgyváron az orosz tulajdonú Halház Kft. A 3,5 millió eurós beruházás eredményeképp az első termékek decemberben kerülhetnek a cég hazai és exportpiacaira. A társaság legalább öt hasonló intenzív állattartó telepet tervez még létrehozni az országban.

2013. május 31. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közel egy éve működő, 3 millió eurós beruházással létrehozott intenzív, évi 200 tonna szibériai tokhal előállítására képes halnevelő üzeme mellé közel 3,5 millió euró értékű, túlnyomórészt saját erőből megvalósuló halfeldolgozó telepet létesít a Zala megyei Szentgyörgyváron a Halház Kft. A négy és fél hektáros területen található farm az Új Széchenyi Terv pályázatán eszközbeszerzésre 40 millió forint támogatást nyert el. Az orosz tulajdonú vállalkozás a saját termelésből származó halat minél nagyobb hozzáadott értékkel rendelkező termékként szeretné német, osztrák, svájci és később az orosz piacra juttatni. A már működő két üzemcsarnokból álló halnevelő üzem 24, egyenként 1800 köbméteres, szűrőrendszerekkel ellátott medencéjében nevelik a megvásárolt tokhalat. Az épülő feldolgozóüzem évente 1000 tonna bármilyen fajtájú halat tud majd a legmagasabb technológiával feldolgozni, mindössze 10 százalékos veszteség mellett. A terveik szerint a szentgyörgyvári farmon más halfajokból is készítenek majd adalékmentes termékeket. Az első évben 15−30 millió eurós árbevételt tervezünk − mondta Andrej Panarin, a társaság ügyvezető igazgatója. Emellett további üzemekkel bővítik a hálózatot, legalább öt hasonló farmot terveznek létrehozni az országban.

A beruházás kapcsán Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára megemlítette, hogy idén újabb uniós pályázati forrásokat csoportosítanak át élelmiszer-ipari beruházásra és rekonstrukcióra, ám a rendelkezésre álló keretösszeg még nem ismert. Az államtitkár szerint a prémium termékek iránt külföldön egyre nagyobb a kereslet, Magyarország kizárólag ilyen termékekkel kerülhet piacra, halfeldolgozó üzemből pedig alig akad néhány az országban. Az új halászati törvényről megjegyezte, hogy abban a hal védelme elsődleges, a jogszabálytervezetet az Országgyűlés a héten tárgyalja. Fontos, hogy a szálkamentes terméket a hazai fogyasztók körében is népszerűsítsék, mivel köztudottan alacsony a hazai halfogyasztás aránya − tette hozzá az államtitkár.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet