A vasútnál most kezdődnek a bértárgyalások, amelyek lefolytatásához komoly segítséget jelent a most elfogadott országos bérajánlás − mondta a Napi Gazdaságnak Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke. A Liga vagy éves szinten 3,1 százalékos béremelést szeretne elérni visszamenőleges hatállyal, vagy pedig a második félévtől 6,2 százalékos emelést. Ez utóbbi az átlag 200 ezer forintot kereső vasúti dolgozók esetében havi hatezer, éves szinten mintegy 70 ezer forintos többletet jelentene. Az elnök szerint ez a reálkeresetek szinten tartását biztosító emelés még belefér az államnak, a bejelentett takarékossági intézkedések ellenére is.
A bérajánlást a munkaadók, a munkavállalók és a kormány is fontos orientációs pontnak nevezte a még zajló bértárgyalások lefolytatásához. Azzal kapcsolatban azonban kevés felvilágosítással tudtak szolgálni a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek, hogy mekkora lehet az a kör, ahol nem dőlt még el, hogy lesz-e idén emelés, és ha igen, mekkora. Gaskó István szerint több állami vállalatnál is függőben voltak az ajánlás megszületéséig a tárgyalások; arra is akadt példa, hogy ugyan megvolt a helyi megállapodás, de végrehajtásával megvárták az ajánlást. A kkv-körben felmérni sem lehet, hány helyen folyik még egyáltalán egyezkedés egy esetleges emelésről − kérdés, hogy a konkrét, számmal kifejezett emelési javaslat helyett bonyolult körülírást tartalmazó ajánlást mennyire tudják majd mankóként használni.
