Egyelőre csak a Fővárosi Vízművek Zrt. nyújtotta be akkreditációs kérelmét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH), az integráció azonban gőzerővel halad a piaci szereplők között. Január elsejétől várhatóan 30-40 vízszolgáltató működik a szektorban, a hírek szerint a legtöbb cég az utolsó napokban adja be a több ezer oldalas dokumentációt. Szakértők szerint a nagy cégeknél kevéssé fenyeget az energiahivatali vétó, gond inkább ott lehet, ahol a törvényi minimumra, 150 ezer fogyasztói egyenértékre (ez nagyjából a fogyasztók számát jelenti) kalibrálják a terveket. Várhatóan abból sem lesz probléma, hogy több cégnek nehézséget okozott a közművezeték-adó első részletének befizetése: a részletfizetés mellett az is előfordulhat, hogy egy-egy önkormányzat egyszerűen átszerződik a \"nagy\" szolgáltatóhoz − bérbe vagy vagyonkezelésbe adva infrastruktúrájat −, így az adóhátralék a kiüresedő kis cégben marad.
A nagyobb integrációk közül információink szerint Kelet-Magyarországon a békéscsabai Alföldvíz Zrt. szolgáltathat januártól − Szegeden kívül − gyakorlatilag egész Csongrád megyében. Folyamatosan bővíti szolgáltatási területét a jelenleg három megyében szolgáltató paksi székhelyű Mezőföldvíz Kft. Csapó Sándor ügyvezető szerint a regionálissá szervezett vízmű esetében a kérelem benyújtásakor 120 ezer fogyasztói egyenértéket támaszthat alá szerződés, egyes településeken csak később veszi át a szolgáltatást a vállalat, ezekkel együtt több mint 150 ezer fogyasztói egyenérték szerepel az integrációs tervben. A települések jelképes összegért (fogyasztónként 150 forintért) válnak tulajdonossá. Az integráció itt legalább 200 millió forintba kerül, a tulajdonos önkormányzatok együttesen rendelkeznek a forrásokkal − tette hozzá a cégvezető. Erre azért is szükség lehet, mert a Mezőföldvíz integrációs tartalékait elviszi a közműadó és a rezsicsökkentés. A 27 ezres Bük és Térsége Vízmű Kft. a Soproni Vízmű Zrt.-be olvad, amely így összesen mintegy 225 ezer fogyasztói egyenértéket számol − tudtuk meg Rádonyi László vezérigazgatótól. A büki csatlakozás összesen tíz településsel bővíti az ellátási területet, az iparági átlagtól eltérően kétharmad részben − a rezsicsökkentésben nem érintett − közületi fogyasztókkal. A vezérigazgató szerint a soproni vízműnél a rezsicsökkentés 110-120 millió forint árbevétel-kiesést jelent majd.
A Napi Gazdaság információi szerint egyelőre nem folynak tárgyalások sem a fenntarthatóságot biztosító tömbösített tarifákról, sem a szektor jövőre esedékes 25-30 milliárd forintos kompenzációs mechanizmusáról, illetve a közműadó fejlesztési célú leírhatóságáról sem − piaci szereplők szerint előrelépésre a túlzottdeficit-eljárás lezárása után lehet számítani. A MEKH dolgát nehezíti, hogy a jelenlegi több ezer vízdíjból kell jövő októberre nagyjából 120-at \"csinálnia\" (a szolgáltatóknál lakossági, közületi és ipari tarifák vannak). A hivatalban 12 közgazdász dolgozik az árstruktúra koncepcióján. A MEKH lapunkkal azt közölte, hogy teljes mértékben figyelembe veszi az eltérő területek eltérő adottságaiból adódó különbségeket. A törvény alapján a díjakat szolgáltatónként vagy víziközmű-rendszerenként kell megállapítani, egy-egy cég pedig a szolidaritás elve alapján egyenlítheti ki a szolgáltatási helyek közötti különbségeket.
Napi grafikonok
