Kettős a magyar energiafogyasztók viszonya a szektorbeli (külföldi) befektetőkhöz: míg jelenlétüket a megkérdezettek alig több mint ötöde támogatja, a válaszadók közel fele (Budapesten 54 százaléka) hasznosnak tartja a versenyt az áram- és gázszolgáltatásban és csak ötödük nevezte károsnak a piacnyitást − derült ki a Bell Research által az Energiainfo.hu megbízásából készített reprezentatív felmérésből. A megkérdezettek 38 százaléka kifejezetten ellenezi a befektetők jelenlétét, a Jobbik-szavazók 14, a Fidesz-szimpatizánsok 19, a baloldali pártok támogatóinak pedig 27 százaléka látja szívesen a külső tőkét a szektorban. Paradox módon az állami szerepvállalással is a megkérdezettek több mint fele értett egyet (pártszimpátia szerint ez az arány a Fidesznél 74, a baloldalon pedig 40 százalék).
A válaszadók 59 százaléka szerint az állam akkor is alacsonyabb árakra kényszerítheti a szolgáltatókat, ha ez nekik veszteséget okoz − a Fidesz-szavazóknál 70, a baloldal támogatóinál pedig 55 százalék gondolkodik így. Abban az összefüggésben azonban, hogy ez beruházások elmaradásával járhat, 40 százalék már kifejezetten ellenérzéseiről adott számot. A fogyasztók több mint kétharmada tartja teljesen megbízhatónak az áramszolgáltatást, a gáz esetében ez az arány 47 százalék.
