BUX 138414.77 0,57 %
OTP 44410 0,98 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem a hatékonyság miatt csökkent a kibocsátás

2013. április 15. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az EU széndioxid-kibocsátási rendszerében (EU ETS) részt vevő mintegy kétszáz magyar vállalat összesített széndioxid-kibocsátása 21 millió tonna volt 2012-ben, ami több, mint 6 százalékos visszaesést jelent 2011-hez képest. Az EU-ban a csökkenés 1,4 százalék volt, elsősorban a termelés visszaesésének köszönhetően − közölte az Európai Bizottság adatai alapján a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI). A EU széndioxidkibocsátás-kereskedelmi rendszerében 2005 óta vesznek részt a magyar ipari létesítmények, a nagyobb energiatermelők, finomítók, a vasipar, a cementipar, a téglaipar, az üvegipar és a papíripar létesítményei számára ez kötelező − e létesítményekben keletkezik a hazai széndioxid-kibocsátás több mint 40 százaléka. A 2011 és 2012 közötti 6 százalékos csökkenés illeszkedik az elmúlt évek trendjéhez, a MEHI szerint 2008 óta 23 százalékkal esett vissza az ETS-ben részt vevő magyar létesítmények összes kibocsátása. Uniós szinten 2011-hez képest Nagy-Britannia és Franciaország kibocsátása nőtt, Németországé stagnált, Lengyelországban és Olaszországban pedig csökkent az emisszió.

Az öt éve tartó hazai csökkenési trend elsősorban nem az ipari energiahatékonyság javulásának köszönhető, hanem az ipari termelés visszaesésének − mondta Bart István, a MEHI Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője, aki szerint 2008-ban még 235 létesítménnyel indult Magyarországon a széndioxidkibocsátás-kereskedelem, mára azonban kétszáz alatt van a számuk.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet