BUX 138414.77 0,57 %
OTP 44410 0,98 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megduplázódhat a világ lng-kitermelése

2013. április 15. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megduplázódhat a cseppfolyós gáz (lng) kitermelése 2025-ig a világban, a növekvő kínálat megváltoztathatja a jelenlegi iparági status quót − derül ki az Ernst & Young legfrissebb iparági jelentéséből. Az elmúlt időszakban bejelentett projektek megvalósulásával 2025-ig kétszereződhet meg a mostani, évi mintegy 300 millió tonna lng-termelés globálisan. Mindez fokozhatja a versenyt a kitermelői oldalon és nyomást gyakorolhat a földgáz piaci árára is. Iparági becslések szerint 2000 óta 2,7 százalékkal nőtt a földgázfelhasználás globálisan, miközben az lng-kereslet 7,6 százalékkal bővült. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai alapján a földgáz egyre nagyobb szerepet fog betölteni a világ energiafelhasználásában, részaránya a 2010-es 21-ről 25 százalékra emelkedhet 2035-re.

Az lng-kereslet bővülése a következő években átlagosan 5-6 százalék körül alakulhat az évtized végéig, azután lassabban, évi 2-3 százalékos növekedéssel számolnak az elemzők. Az új exportőrök Észak-Amerikából és Kelet-Afrikából kerülhetnek majd ki a jelentés szerint, a fejlődés harmadik hullámában összesen huszonöt ország vehet részt, közülük sokak jelenleg egyáltalán nem vagy csak minimálisan folytatnak kitermelést, 2020-ra azonban a világ lng-kitermelésének 30 százalékát adhatják. Az új kitermelőhelyek nagy mennyiségben adnak majd a mostaninál olcsóbb lng-t, ami kihívást jelent a napjainkban drágán termelő, főleg ausztrál projekteknek.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet