Húsz éven belül kellene ledolgozniuk az állami ösztöndíjas hallgatóknak tanulmányi idejüket − ezt tartalmazza többek között a nemzeti felsőoktatási törvény módosítása, amelyet az emberi erőforrások minisztere pénteken nyújtott be a parlamentnek. Az állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésre besorolt jelentkező a beiratkozáskor nyilatkozik a képzés feltételeinek vállalásáról, a javaslat szerint a volt hallgatónak nem kell teljesítenie a rendelkezésben meghatározott feltételeket, ha három gyermeket szül. A dokumentum a felsőoktatási tanulmányokat megkezdő és egy vagy két félév után megszakító hallgatókat − a képzési időtartamtól függően − felmentené a visszafizetés alól, ez az idő az indoklás szerint elegendő arra, hogy a hallgató esetleges helytelen döntését visszafizetési kötelezettség nélkül visszavonja. A képzési feltételeket nem teljesítők visszafizetéseinél a KSH éves átlagos fogyasztói árindexével növelt összeget vennék figyelembe (a jegybanki alapkamat plusz három százalék helyett), a törvény emellett biztosítaná a részletfizetést is, amelynek időtartama a kifizetett összeg mértékéhez igazodik.
