Második alkalommal vizsgálja meg a Magyar Energia Hivatal jogutódja a szabadpiacon kereskedő engedélyesek közti versenyt, és kötelezettségeket róhat ki arra az engedélyesre, amelyik jelentős piaci erőfölénnyel rendelkezik. A mintegy féléves vizsgálat áprilisban indul és a frissen létrejött Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) vezényli már le. A hivatal közleménye szerint a verseny kedvező hatása a szabadpiaci fogyasztókra, hogy az árak csökkenését eredményezi. Az eljárás során az MEKH azt vizsgálja, hogy a földgáz kis-, illetve -nagykereskedelmi, valamint a villamosenergia-kiskereskedelmi piacokon megvalósul-e a fogyasztókért, illetve az energiaforrásokért folytatott hatékony verseny. A hivatal felméri, hogy a szereplők mekkora piaci részesedéssel rendelkeznek, a fogyasztók milyen gyakran váltanak szolgáltatót, hogyan alakulnak a szabadpiaci árak, illetve hogy az adott területen milyenek a piacra lépési lehetőségek. Ilyen ellenőrzést először 2009-ben tartott az energiahivatal, a tapasztalatok szerint a nagyfogyasztóknál intenzív a verseny, a kisebb cégeknél azonban ez kevésbé jellemző.
