A jelenleg Oroszországban épülő atomerőművek számára kifejlesztett atomerőművi blokkot mutatott be Magyarországon is az orosz atomenergetikai állami cég, a Roszatom. Az Oroszországban AES 2006 néven futó projekt lényege, hogy a többszörös védelmet jelentő passzív (azaz sem külső áramforrást, sem beavatkozást nem igénylő) biztonsági rendszerekkel ellátott berendezések képesek kezelni az egyébként kis valószínűséggel bekövetkező helyzeteket − mondta Gyenyisz Kolcsinszkij, a projektgazda tervezőintézet Atomenergoprojekt főmérnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Az orosz vállalat ilyen blokkokkal pályázik majd a paksi atomerőmű bővítésére is. Kolcsinszkij szerint két blokk mintegy 10 milliárd euróba (3 ezer milliárd forintba) kerül, a megtérülési idő 15 év, a jelenlegi számítások szerint a projekt 20-30 százaléka juthat magyarországi beszállítóknak. Bács Zalán, az orosz cég marketingirodája, a Rusatom Overseas Magyarországi fióktelepének igazgatója szerint a kivitelezésen kívül az irányítástechnikában és az informatika területén is részt vehetnek a bővítésben, ezek azonban további vizsgálatot igényelnek, a vállalat e hónap végén rendezi meg az első beszállítói konferenciát.
