BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drasztikusra sikerült a reform a gyógyszerpiacon

2013. március 14. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több mint hétszáz gyógyszer ára csökken áprilistól − átlagosan 14,2 százalékkal − a legutóbb megtartott úgynevezett gyártói vaklicit eredményeként − közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). A csökkenő állami támogatás mellett ugyan 13-15 milliárddal kevesebbet költöttünk támogatott gyógyszerre 2012-ben 2010-hez képest, a nem támogatott körbe tartozó készítmények növekvő forgalma miatt azonban mégis 25 milliárddal többet hagytunk a patikákban tavaly − derül ki a Policy Agenda elemzéséből. A KSH 2011-es adatai szerint az egy lakosra jutó éves kiadások 3 százalékát, azaz majdnem 27 ezer forintot tesz ki a gyógyszerekre vagy gyógyhatású készítményekre fordított összeg. Ebből több mint 11 ezer forint az állam által támogatott gyógyszer lakossági térítési díja, a többi a szabadon vásárolható termékeket jelenti. A gyógyszerkassza növekedésének megállítása érdekében a 2011-es Széll Kálmán tervben vállalta a kormány, hogy rendkívül drasztikus, 120 milliárd forint feletti forráskivonást hajt végre, 2012-ben azonban az eredeti 277 milliárd helyett 315 milliárdot kellett a költségvetésből e kiadásokra fordítani.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet