Még az első negyedévben sem tudják, milyen költségvetéssel tervezzék az idei évet az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények − derült ki a Napi Gazdaság körkérdéséből. Név nélkül nyilatkozó rektorok annyit árultak el lapunknak, hogy a hozzájuk folyó állami támogatások leosztásáról nincsenek ismereteik; az biztos, hogy a kis létszámú, kizárólag hitéleti képzéssel foglalkozó főiskolákon sem elegendő a költségvetéstől kapott állami támogatás, de a fenntartó azt többnyire kiegészíti. \"A teológiai tanárok mint felszentelt papok, hitből fakadó elkötelezettségből, illetve elkötelezettséggel, alacsony fizetésért is vállalják a közreműködést a papképzésben és a hittanárok képzésében\" − tette hozzá az egyik intézmény vezetője.
Az év végi zárolás ezért sem ütött olyan mély lyukat az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények büdzséjén, mint a tisztán államiakén − a szigorítások miatt \"csak\" pénzügyeik racionalizálására, munkaerő-átcsoportosításra, némi létszámcsökkentésre, egyéb kiadások mérséklésére kényszerültek.
Az Evangélikus Hittudományi Egyetemen például 2012 decemberében a munkaerő átcsoportosításán túl, az intézmény működtetésének racionalizálására, a professzor emeritusok létszámának csökkentésére, az informatikai fejlesztések korlátozására, a tanszéki vásárlások, beszerzések átmeneti stopjára volt szükség − tudtuk meg a Magyar Rektori Konferenciától (MRK). A Károli Gáspár Egyetemen a vezetés már tavaly májusban meglepetéssel értesült arról, hogy a minisztérium által 2012 februárjában elfogadott elszámolást követően a 2011-re korábban megítélt és kiutalt állami támogatás közel 15 százalékát utólag, visszamenőleges hatállyal elvonták. Az Országos Rabbiképző − Zsidó Egyetemen lefaragtak a dolgozók szociális támogatásából, több munkatárstól váltak meg, megnövelték a teljes munkaidős oktatóik terhelését, limitálják a telefonforgalmat és az egyéb járulékos költségeket − emellett péntekenként zárva tartják az egyetemet. A Szent Pál Akadémián szintén mérsékelték az alkalmazottak létszámát, leállították a fejlesztéseket, elhalasztották a beruházásokat, lemondták meglevő szoftverek előfizetését.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Oktatásért Felelős Államtitkárságától annyit tudtunk meg az egyházi egyetemek, főiskolák jövőjéről, hogy a 2011-es, az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény értelmében az állami intézményekkel azonos elvek szerint történik a finanszírozás. Annyiban azonban van eltérés, hogy a támogatott egyházi intézményekkel minden évben a tárgyévre vonatkozó támogatási megállapodást köt a tárca, az előző évi létszámadatok, valamint az elszámolás alapján. Van olyan egyházi felsőoktatási intézmény is (a Sola Scriptura Teológiai Főiskola), amely államilag elismert egyházi intézményként alapítása óta nem veszi igénybe az állami támogatást.
A 2013-as költségvetési törvény szerint a nem állami felsőoktatási intézmények támogatásának főösszege 9,2 milliárd forint. Az elmúlt évek gyakorlata alapján ebből az összegből az alapítványi (magán) és az egyházi intézmények 30−70 százalékos arányban részesülnek − vagyis az állami segítséget igénylő utóbbiak idén 8 milliárd forintot kaphatnak. A pontos összegről a támogatási szerződések megkötése után áll rendelkezésre adat − olvasható a tárca válaszában − jelenleg ezek előkészítése folyik.
