BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Konzorciumban pályázik a SZIE az innovációs pénzekre

A SZIE GTK jövője a minőségi oktatás megtartásával, a vállalati együttműködések erősítésével és sikeres pályázatokkal biztosítható − vallja Villányi László dékán.

2013. február 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár a fővárosi egyetemek többnyire képesek elszívni a hallgatókat a Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karától (SZIE GTK), a felvételizők száma várhatóan az idén sem csökken, legfeljebb a kapacitások mérséklése gördíthet akadályokat a kar működése elé − mondta lapunknak Villányi László dékán, hozzátéve, hogy 5-10 fővel nem látja indokoltnak egyes szakok elindítását.

A SZIE GTK évek óta biztosítja a színvonalas oktatást, a karon jelenleg is nyolcvan egyetemi docens és húsz egyetemi tanár dolgozik − igaz, az előbbiek száma csökkenhet egyes professzorok kényszernyugdíjazása miatt. Villányi ennek ellenére is lehetségesnek tartja, hogy − a korábbi évekhez hasonlóan − idén is 20-30 hallgatóval induljanak el a szakok. Ezt támasztja alá az is, hogy a GTK olyan multidiszciplináris intézmény, amely biztosítja a különböző karok közötti átjárhatóságot, így a diákok pár éven belül versenyképes diplomával kerülhetnek ki a munkaerőpiacra, az intézmény pedig megtarthatja a Magyarországon található több mint 120 társadalom- és gazdaságtudományi kar közötti előkelő huszadik helyét.

A minőségi oktatást és a SZIE GTK reputációját támogatja a kutatási aktivitás megtartása, amelyet a 2014−2020 közötti uniós költségvetési időszaktól remélt nagyjából 3,5 milliárd forint is garantál(hat). A k+f célú tevékenységre remélt összegek mellett érdemes azonban az egyelőre nem homogén oktatói gárda \"potyautasainak\" kiszorítása is a rendszerből. Harmadik lépésként említette a rektor a vállalati együttműködések szorosabbra fűzését.

A két éve központosított innovációs járulék és szakképzési hozzájárulás komoly érvágás volt a legtöbb egyetemnek a cégekkel kötött szerződések területén, a SZIE GTK ennek ellenére megőrizte kapcsolatait. Az egyebek között pénzintézetekkel, gazdasági vállalatokkal kötött megállapodások keretében konzorciumot alkotva pályázik az intézmény a \"központosított\" innovációs összegekre, amelyekből évi 120-130 millió forintos szeletet szeretne kiszakítani. Jelenleg egy négy tagból álló konzorcium pályázik egy 800 millió forintos összegre, szolgáltatás- és termékfejlesztésben érdekeltek a vállalatok, az egyetem pedig a pénzt innovációra és kutatásra fordíthatja.

Rengeteg vállalkozó jelentkezik a SZIE GTK-ra (Napi Online, 2012. november 5.), elsősorban kis- és középvállalkozások tulajdonosai, vezetői. Sokuk ugyan komoly gyakorlati tapasztalattal rendelkezik, de emellett szükségesnek érzik, hogy megszerezzék azt az elméleti tudást, amellyel továbbléphetnek a gyakorlatban és fejleszthetik vállalkozásukat. Éppen ezért a tananyag összeállításánál az egyik legfontosabb elv a gyakorlat-központúság. Ezt támogatja, hogy az órák felét nem egyetemi oktatók, hanem sikeres, nagy tapasztalattal rendelkező cégvezetők tartják. Sok volt hallgató jár vissza óraadóként, hiszen ők hitelesen tudnak beszámolni a megszerzett tudás gyakorlati hasznosításáról − mondta Villányi.

Tóth Kata

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet