BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatalmasat bukott a román bankszektor tavaly

A nem teljesítő hitelek robbanásszerű növekedése egy év alatt megháromszorozta a román pénzintézetek veszteségét, a magas tartalékráták miatt azonban a tőkebiztos bankok stabilitását nem fenyegeti veszély.

2013. február 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Rekorddeficittel zárta a 2012-es évet a romániai bankszektor, a negyven pénzintézet kumulált vesztesége meghaladta a 2,1 milliárd lejt (egy euró 4,4 lej), ami közel háromszorosa a 2011-ben regisztrált veszteségnek − derül ki a román nemzeti bank (BNR) előzetes adataiból. A romániai bankszektor harmadik éve veszteséges, 2011-ben 777 millió, egy évvel korábban 516 millió lej volt a veszteség a 2008-as rekordszintű, 4,4 milliárd lejes profithoz képest. Ez idő alatt a sajáttőke-arányos nyereség 17 százalékról mínusz 5,4 százalékra zuhant.
A veszteségek egyik oka a nem teljesítő hitelekre képzett magas céltartalék, illetve az ezen hitelek miatt kieső bevétel, de a 2012-ben kirobbant belpolitikai válság is jelentősen gyengített a hitelkeresleten − mondta a Napi Gazdaságnak Diósi László, az OTP Bank Romania S.A. vezérigazgatója.
A nem teljesítő hitelek átlagos aránya egy év alatt 4 százalékponttal, 14,33 százalékról 18,2 százalékra ugrott, veszteségessé téve a legnagyobb piaci szereplőket is. A helyi elővigyázatossági szabályoknak megfelelő tartalékolási gyakorlat miatt a bankok stabilitását nem fenyegeti veszély. A BNR lejben 15, míg valutában 20 százalékon tartja a kereskedelmi bankok kötelező tartalékrátáit, noha a szakma évek óta követeli a lazítást. Diósi szerint a romániai bankok stabilak, likvidek és jól tőkésítettek, a szektor átlagos tőkemegfelelési mutatója 14,6 százalék, ami bizonyítja az anyabankok elkötelezettségét és a jegybank hatékony kontrollját.

A pénzintézeteknek nem a likviditás, hanem a hitelképes ügyfelek hiánya jelenti a legnagyobb gondot. A mezőgazdaság tavalyi gyenge teljesítménye, a belpolitikai csatározások miatt távol maradó külföldi tőke, a rendkívül volatilis nemzeti valuta, az export és a belső fogyasztás visszaesése, valamint a meredeken emelkedő infláció mind nyomot hagytak a bankok teljesítményén, az éves szinten mért 1,3 százalékos hitelállomány-bővülés árfolyamszűrten csak stagnálást jelent.

A gyenge kereslet és a veszteségek miatt a korábban évi ezer fiókot nyitó szektor drasztikus átszervezésre kényszerült, 2008 vége óta 12 százalékkal csökkent a fiókok és az alkalmazottak száma is. A BNR szerint 2012 első hat hónapjában 352 bankfiókot zártak be Romániában, és valamivel több mint 3700 alkalmazottat menesztettek. A KPMG napokban kiadott jelentése szerint a román bankok 82 százaléka már csökkentette alkalmazottainak és fiókjainak számát, a folyamat azonban még nem ért véget. A tanácsadó cég felméréséből kiderül, a bankárok 64 százaléka úgy véli, hogy a gazdasági környezet romlott, 27 százalékuk úgy látja, hogy nem változott és mindössze 9 százalékuk tekint optimistán a jövőbe. Az osztrák, a csehországi, a magyar és a román bankszektor kilátásai a KPMG szerint pozitívak, miközben például Szlovákiában és Lengyelországban további visszaesés várható. Miután a román bankszektor mintegy 30 százaléka osztrák tulajdonban van, és Bécs szigorúbb elővigyázatossági intézkedéseket sürget, várható, hogy a leánybankoknál is folytatódik a konszolidációs folyamat − vélik a szakemberek.

A romániai bankszektor kilátásai a tavalyihoz képest jóval kedvezőbbek idén: a csökkenő infláció és az erőre kapott nemzeti valuta a javuló európai hangulattal együtt stabil és fenntartható növekedéshez vezethet Romániában, igaz, mindehhez még a külföldi befektetők bizalmát is vissza kell szerezni − véli Diósi. A várakozások szerint középtávon a román gazdaság évi 3 százalék körüli növekedést ér el, 2013-ban már 1,5 százalékos GDP-növekedést várnak, ami a mezőgazdaság teljesítményének függvényében akár magasabb is lehet. A szakma az építőiparra, elsősorban az infrastrukturális beruházásokra, az ipari teljesítmény növekedésére és ezáltal a kivitel megugrására számít idén, a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak növekedésétől ugyanakkor a belföldi fogyasztás növekedését remélik. Ilyen körülmények között rövid időn belül tetőzhet és csökkenésnek indulhat a nem teljesítő hitelek aránya mind relatív (a beinduló hitelezés miatt), mind abszolút mértékben. Az erős tőkemegfelelésnek, a megfelelő tartalékolási szintnek és a likviditásnak köszönhetően a bankrendszer már a következő években nyereséget mutathat föl − mondta Diósi.

A román bankszektor mutatói
2011 2012
Bankok száma 41 40
Fiókintézmények száma 8 8
Külföldi tulajdon aránya (aktívák százalékában) 83 81,7
Mérlegfőösszeg (milliárd lej) 353,9 365,9
Tőkemegfelelési mutató 14,87 14,67
Eszközarányos nyereség (százalék) −0,23 −0,58
Sajáttőke-arányos nyereség (százalék) −2,56 −5,36
Nem teljesítő hitelek aránya (százalék) 14,33 18,23
Forrás: Forrás: BNR
Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet