BUX 138614.51 0,72 %
OTP 44540 1,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kénytelenek hiánnyal tervezni a kistelepülések

2013. február 14. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Félő, hogy az elosztás szabályozatlansága miatt a decemberi, pártpolitikai szimpátiák mentén zajlott \"csokipénzosztáshoz\" hasonlóan adják majd az idei központi költségvetésben meghatározott, a Belügyminisztérium által szerkezetátalakításra elkülönített 20 milliárd, illetve a fejezeti tartalékra szánt 24 milliárd forintot a deficittel küzdő kistelepüléseknek − mondta a Napi Gazdaságnak egy neve elhallgatását kérő szakértő. Egy múlt év végi kormányrendelet értelmében 37 település kapott 32 milliárd forintot, ezek között olyan önkormányzatok szerepeltek, mint a legnagyobb adósságot felhalmozó, fideszes polgármesterek által vezetett Hódmezővásárhely, Kaposvár, Pécs, Miskolc, Nyíregyháza, Nagykanizsa.

A kistelepülések már túl vannak az adósságkonszolidáción, ennek ellenére súlyos nehézségekkel küzdenek: február 15-ig kell benyújtaniuk az önkormányzati törvény módosítása értelmében már nullszaldós büdzséjüket, az állami feladatfinanszírozású támogatás azonban ezt nem teszi lehetővé.

Ebben az esetben számos település lehetetlenülhet el, ugyanis továbbra is sok olyan önkormányzat van, amely kénytelen 5-10-20 milliárdos hiánnyal tervezni az évet − mondta a Napi Gazdaságnak Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke egy tegnapi konferencia szünetében, amelyen több mint 500 polgármester gyűlt össze. A potenciális finanszírozási forrásokról nem kaptak választ a városvezetők, mivel a részt vevő Nemzetgazdasági és Belügyminisztérium csak főosztályvezetői szinten képviseltette magát. Így továbbra is kérdés, hogy a feladatfinanszírozásra áttérés által a rendszerben keletkező 150 milliárd forintos lyukat hogyan tömik majd be.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet