A jövő év január 1-jén megszűnik a korlátlan járulékmentesség azon, úgynevezett harmadik országok állampolgárai számára, akik 2012. január 1-jét megelőzően kezdték meg kiküldetésüket Magyarországon. A 2012. január 1-jével hatályba lépett módosítás egy uniós kiküldetési előíráshoz hasonló szabályozást vezetett be a hazai munkaerőpiac védelme érdekében.
Ezt követően csak azok a külföldi cég által Magyarországra kiküldött munkavállalók mentesülnek a járulékfizetés alól, akik a járulékok tekintetében külföldinek minősülnek, harmadik ország állampolgárai és magyarországi kiküldetésük legfeljebb két évre szól. A módosítás azon országok állampolgárait érinti, akik nem EGT-tagállamból származnak, és olyan országból jöttek, amellyel Magyarországnak jelenleg nincs hatályban lévő szociális egyezménye (például USA, Japán, Izrael).
Az új szabály alkalmazása felveti azt a kérdést, hogy a két év mentesség számításával kapcsolatban milyen kötelezettségek és esetleges többletköltségek merülnek fel a rövid és a hosszú távú kiküldetések esetében. Amennyiben a kiküldetés előreláthatólag kevesebb mint két év, nem keletkezik társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség. Ha a kiküldetés előreláthatólag meghaladja a két évet, a magánszemély a kiküldetés kezdetétől biztosítottá válik, de nem előbb, mint 2012. január 1.
Előfordulhat, hogy a kiküldött magánszemély érkezése pillanatában a szerződése még két évnél rövidebb időtartamra szól, de a megbízatása később mégis meghaladja a két évet. Ez esetben a kiküldetés kezdetétől, de legkorábban 2012. január 1-jétől társadalombiztosítási járulékköteles az összes jövedelme, tehát visszamenőleg be kell vallani, meg kell fizetni a vonatkozó járulékokat. Mindez a jelenlegi jogszabályok szerint 45,5 százalék adó- és járulékterhet jelent, melynek alapja a magánszemély bruttó jövedelme. Önellenőrzést is kell végezni, annak pótlólagos következményeivel együtt.
Amennyiben a kiküldetés időtartamát két évnél hosszabb időre tervezik, de a kiküldött a két év lejárta előtt befejezi a kiküldetését, úgy ismét önellenőrzésnek van helye és a megfizetett járulékok visszaigényelhetők. A törvényalkotó gondolt a kiskapuk bezárására is, így ha egy kiküldött a két év letelte után hazatér, három évet kell várnia ahhoz, hogy újra két évet tölthessen Magyarországon társadalombiztosítási járulék és szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége nélkül.
Az Egyesült Államokkal és Japánnal a szociális biztonsági egyezmények tárgyalása már folyamatban van, ezek várhatóan két éven belül hatályba lépnek. Ezen országok esetében a hatályba lépést követően a nemzetközi egyezmények lesznek az irányadóak, így a gyakorlatnak megfelelően jóval hosszabb járulékmentes kiküldetési időt (speciális esetekben akár 4-5 évet is) engednek majd meg.
Az év végén lejár az életbe lépett törvény első kétéves periódusa, addig is a cégeknek érdemes felmérniük, hogy vannak-e olyan harmadik országból kiküldött munkavállalóik, akiknek 2012 előtt vagy éppen 2012. január 1-jén kezdődött a kiküldetésük, hiszen az ő − akár egy-két hónapos − továbbfoglalkoztatásuk jelentős többletterheket okozhat a foglalkoztatóknak.
Azoknak, akiknek 2012. január 1-je után kezdődött a kiküldetése, a kiküldetés kezdetétől kell számítani a két évet, így esetükben még nem jár le 2013 végén a mentesség. Érdemes gondosan felülvizsgálni a már meglévő, illetve tervezett szerződéseket. Egyedi kérelem alapján ugyanis a törvény nem biztosít lehetőséget a mentességi idő meghosszabbítására.
