BUX 138657.56 0,75 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kompenzációs lobbiharc indulhat az önkormányzatok között

2013. február 7. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A megyei jogú városok vezetői kompenzációt szeretnének a tervezett újabb rezsicsökkentés miatt − mondta tegnap Németh Szilárd fideszes polgármester, miután nyilvánosságra került a kormánypárt elnökségének javaslata, a víz-, a csatornadíjak, illetve a szemétszállítás árának tízszázalékos csökkentéséről. Szakértők szerint a tavaszra ígért rezsicsökkentés a politikai kampány része, hiszen van olyan önkormányzat, ahol az elmúlt háromnegyed évben csaknem 20 százalékkal nőtt a szemétszállítás díja. Érden például a számlázás alapja az úgynevezett egységnyi kukadíj (amelyet az általában használt 110/120 literes kukákra adnak meg). Ez tavaly áprilisban egységenként nettó 371 forint volt, december közepén már 432,50, most 450,60 forintra drágulna.

Az év eleji rezsicsökkentés is több önkormányzatot hátrányosan érintett. Elsősorban azokat, ahol a közműszolgáltatók többségi önkormányzati tulajdonban vannak − mondta a Napi Gazdaságnak, Horváth N. Tamás, a Debreceni Egyetem tanára. A szakértő szerint − feltételezve, hogy a szektorban képződik még − a nyereséget főként osztalékként veszik ki a tulajdonosok, a lépés így a társaságok nyereségét csökkenti. A tulajdonosok a pénzt sok esetben a szolgáltatásokhoz szükséges eszközök (például az egyre rosszabb állapotban lévő föld alatti vezetékek) felújítására fordítják. Ha a szolgáltatók nyereségét végképp felszippantja a lakosság, akkor kénytelenek lesznek jelenlegi beruházásaikat \"jegelni\".

A januári rezsicsökkentés miatt próbál egyezkedni Gödöllő vezetése is a Magyar Energia Hivatallal (MEH) − mondta a Napi Gazdaságnak Gémesi György polgármester. A település eddig két alkalommal levélben kezdeményezte a rezsicsökkentés káros hatásainak tisztázását, ezúttal személyes találkozót kezdeményeztek. Gémesi, aki a Magyar Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke is, hozzátette, a távhőszolgáltatások terén az önkormányzatok komoly károkat szenvednek el, a városok és települések saját tulajdonukban lévő föld alatti távhővezetékeik leromlott állapotát már nem tudják finanszírozni

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet