BUX 138976.86 0,98 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több tíz milliárdot vonnak el az idén

2013. február 5. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több mint 42 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhatnak idén az állami egyetemek és főiskolák − derül ki a lapunk birtokába jutott dokumentumból. Százalékos arányokat tekintve az idei pénzosztás legnagyobb vesztese a Szolnoki Főiskola, amely csaknem 65 százalékkal kevesebb pénzt kap idén, 445,5 millió forintot. Őt követi az Eötvös József Főiskola, amely szintén kénytelen lesz spórolni 2013-ban a 45 százalékos mínusz mellett − tavaly még csaknem 1,1 milliárdot juttatott az állam az intézménynek.

Az összegeket tekintve a tudományegyetemek vezetik a veszteséglistát, élen az ELTE-vel, amely a tavalyi 19,4 milliárd helyett idén csak 14,5 milliárd forintból gazdálkodhat. Ez a múlt évben elkezdődött létszámleépítések folytatását eredményezheti, aminek mértékéről még nem kívántak nyilatkozni. A 30 százalékos elvonás igen jelentős − közölte lapunkkal Fábri György rektorhelyettes −, főleg miután az intézmény takarékoskodási határainak végéhez ért; nincs több tartalék, így a vezetőség kénytelen lesz drasztikus lépéseket tenni. Ez elsősorban a kurzusok számának csökkentését, csoportok összevonását és a kutatási kiadások lefaragását jelentheti. Fábri ugyanakkor abban is bízik, hogy az idei évet még átvészelhetik a költségtérítést fizető diákok hozzájárulásával. Az ELTE-n külön hangsúlyozták, hogy a kormány két héttel ezelőtti ülése után Balog Zoltán miniszter által bejelentett kutató- és kiváló egyetemi támogatásokról nem érkezett még hivatalos értesítés. Ebben a helyzetben az intézmény tervezése a működés biztosítását célozza: az alapbérek, a közműkiadások kifizetése és az alapvető infrastruktúra fenntartása mindenképpen teljesül. A külön kutatási kiadásokat, a pályázati önrészeket, a képzési kínálat sokszínűségét viszont nem tudják biztosítani, amivel az egyetem \"nemzetközi versenyképessége, valamint a hazai gazdaság és társadalom számára történő oktatási, kutatás-fejlesztési és kulturális szolgáltatások színvonala kerül veszélybe\". A kapacitásszámok rapid, negatív módosítása, a nyugdíjazási kényszer és az autonómia korlátozottsága ugyancsak hátrányos az ELTE-nek − tette hozzá Fábri.

A pécsi diákokat és oktatókat is kellemetlenül érinti a nadrágszíj meghúzása: a Baranya megyei egyetemnek 10,7 milliárd forintból kell kijönnie, ez 5,4 milliárddal kevesebb a 2012. évinél. A Debreceni Tudományegyetem büdzséje 4,8 milliárd forinttal 14,5 milliárdra apadt, a  Szegedi Tudományegyetemnek pedig a tavalyi 16,6 milliárd után csak 12,4 milliárd jut a központi költségvetésből.

Bár a jelenlegi oktatási kormányzat a közgazdászképzőket kevésbé preferálja (a legmagasabb pontszámokkal lehet majd csak idén bekerülni állami képzésben ezekre a szakokra), a Budapesti Corvinus Egyetemtől \"csak\" 2,3 milliárdot vonnak el a 2012-es évhez képest, a Budapesti Gazdasági Főiskola 1,1 milliárdot, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem pedig 2,4 milliárdot veszít.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet