A legtöbb termékből kevesebb fogyott Magyarországon, a kiskereskedelmi értékesítés volumene az első félévben 1,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól − közölte a KSH. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben júniusban 687 milliárd, az első félévben pedig 3793 milliárd forint értékű forgalom realizálódott, a hónapban így 1,7, a félévben pedig 1,1 százalékos visszaesést regisztrált a KSH az egy évvel korábbihoz képest. Éves alapon az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek mutattak fel növekedést (júniusban 0,9, félévkor 0,6 százalék), de bővülő forgalmat regisztráltak a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben, illetve az illatszer-, valamint a textil-, ruházati és lábbeliüzleteknél is.
Az előző hónapok visszaesése után kellemes meglepetésnek nevezte a több vásárolt élelmiszert Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint azonban a költekezés értékéből sokat lefaragott a szektorban megfigyelt 5-6 százalékos áremelkedés.
A nem élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom ugyanakkor összességében 4,2 százalékkal esett vissza az év hatodik hónapjában (a félévben 2 százalékos csökkenés). Júniusban a legnagyobb csökkenés a gyógyszer-, gyógyászatitermék- (11,7 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (10,4 százalék) jelentkezett − utóbbiakat a foci Eb sem mentette meg. Kisebb forgalmat regisztráltak az iparcikk jellegű vegyes, valamint a használtcikk-üzletek is. A benzinkutak júniusban és a félév egészében is 2,9 százalékos mennyiségcsökkenést tapasztaltak, az üzemanyagra fordított összeg azonban 75 milliárd forinttal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben közben stagnált a forgalom.
