Megépült a harmadik biogázfejlesztő fermentor (azaz erjesztőtank) a kaposvári cukorgyárban, a már meglévő két fermentorral együtt a feldolgozáshoz szükséges energiaigényének 80 százalékát tudja biztosítani Magyarország egyetlen működő cukorgyára − számolt be az MTI. A társaság 100 százalékos tulajdonában lévő Biogáz Fejlesztő Kft. tavaly márciusban kezdte meg a harmadik fermentor építését a még fel nem dolgozott alapanyagból kinyerhető biogáz előállítására − mondta Hájos László, a Magyar Cukor Zrt. vezérigazgató-helyettese a tegnapi projektzáró sajtótájékoztatón. Az 1,1 milliárd forintos fejlesztés felét − 540 millió forintot − európai uniós pályázati forrás biztosította. A termelt gázmennyiség a kampányidőszakban csaknem teljes mértékben kiváltja a cukorgyár tulajdonában lévő erőmű alternatív tüzelésű kazánjainak földgázfelhasználását, ezzel mintegy kétmilliárd forinttal csökkentve a feldolgozás energiaköltségét. A kampányidőszakon kívül megtermelt biogázt a cukorgyár melaszszárító állomása és központi fűtési rendszere, valamint a kaposvári városi fürdő használja fel − utóbbi évi 60 millió forint megtakarítást jelent Kaposvárnak.
