BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Olcsóbb megújulókat hozhat a negatív ár

Alapvetően a megújuló energia térnyerését segíti a magyar áramtőzsdén hamarosan megjelenő negatív ár, amely csökkentheti a zöld áramhoz kapcsolódó többletköltségeket.

2012. augusztus 21. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh−szlovák−magyar másnapi kereskedésű villamosenergia-piacok idén szeptember elejére tervezett összekapcsolásának eredményeképpen a magyar áramtőzsde, a HUPX releváns (másnapi) piacán is bevezetik majd az úgynevezett negatív árakat − mondta a Napi Gazdaságnak Medveczki Zoltán, a börzét üzemeltető HUPX Zrt. vezérigazgatója. Negatív árakat számos nyugat- és közép-európai ország másnapi árampiacán használnak: amennyiben a keresleti és kínálati viszonyok alapján kialakuló egyensúlyi ár negatív tartományba esik, az eladó az adott órában hajlandó fizetni azért, hogy \"megvásárolják\" tőle az áramot. Negatív ár nélkül a börzék pozitív alsó limitár használatára kényszerülnek (ilyen ma a HUPX megawattóránkénti 0,01 eurós limitje is). Medveczki szerint azonban az eladói ajánlatok technikai kényszer miatti visszavágása nem megfelelően reprezentálja a piaci helyzetet. Negatív árakkal gyakorlatilag semmilyen ár mellett nem lesz elutasított ajánlat, ez pedig valós piaci árakhoz vezet, illetve megfelelő indikátort is jelenthet.

Az elmúlt időszakban egyes országspecifikus tényezők (mint például a kínálat hiánya vagy a balkáni régió közelsége) többször is azt eredményezték, hogy a hazai másnapi kereskedésű villamosenergia-piacon kialakuló árak elszakadtak a környező országokéitól. A volatilitást azonban mind a negatív árak bevezetése, mind pedig a megújuló áram tőzsdére terelése is csökkentheti. A negatív árakat a már összekapcsolt nyugat-európai piacokon is alkalmazzák, ami az egységes európai villamosenergia-piac 2014-ig tervezett létrehozása szempontjából lényeges, de a szlovák és a cseh tőzsdén is él már ez a megoldás idén februártól. A HUPX-en az alsó limitár mínusz 3 ezer euróra változik majd, de a börze megtartja a második aukció futtatásának lehetőségét is, ha a piaci folyamatok által nem indokolható erősen negatív ár alakulna ki. A HUPX több mint két éve működő másnapi aukciós piacán ötvenszer fordult elő, hogy az ajánlatok visszavágásához kellett folyamodni az alsó limitáron, ez az összes kereskedett óra kevesebb mint 0,32 százalékát jelenti a vezérigazgató szerint.

A negatív ár bevezetése a magyar áramtőzsdén elsősorban a termelők érdekeit szolgálhatja, nekik ugyanis jobban megérheti napi termelésük egy részét ilyen áron piacra vinni, mint leállítani, visszaszabályozni kapacitásaikat − mondta lapunknak Mezősi András, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) munkatársa. A mind nagyobb részt kitevő − időjárásfüggő, nehezen szabályozható − megújulóenergia-termelők túlteljesítésekor a fosszilisenergia- vagy nukleárisenergia-termelők óhatatlanul veszteséget szenvednek el, ezt mérsékelheti a negatív ár. A nem kötelező átvétel alá tartozó termelők ugyanis nem kényszerülnek leállásra. Az már viszonyítás kérdése, hogy mennyire kedvező ez a változás a hagyományos energiahordozókból áramot termelőknek, hiszen a megújulók térnyerése elsődleges gazdasági érdekeik ellen hat. Gyakran a fosszilis- és nukleárislobbi áll a megújuló energiahordozók globális előretörésének helyi lassítása mögött − tette hozzá Mezősi.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet