A jelenlegi piaci környezet a kihívásokról szól, így nem szabadna senkinek meglepődnie, ha csökkenő hozamokról hall − mondta Ocsenás Zoltán, az Allianz Investmentbank igazgatója, aki szerint külföldön − igaz, kényszerből − már elfogadják a negatív hozamú kötvényeket. Itthon ehhez képest jó a helyzet, ám így is el kell fogadniuk a szolgáltatóknak, hogy várhatóan csökken a bevétel. De nem ez lesz az egyetlen változás, hiszen átalakul az eszközállomány, aminek következtében új kitörési pontokat kell találni, ami Ocsenás szerint az ügyfélközpontúság lehet.
Abban gondolkodunk, hogy a termékváltásnál minél erőteljesebben törekedjünk a biztonságra − jelentette ki Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája, aki szerint a termékváltást kötelező meglépni, hiszen így tudnak új dolgokat kínálni az ügyfeleknek. Példaként említette, hogy az elmúlt években a forintalapú eszközöktől jelentős eltolódást tapasztaltak a devizaalapú eszközök felé.
Az ügyfelek mostanában már mást keresnek − erősítette meg kollégája szavait Gáti László, az OTP Alapkezelő értékesítési igazgatója. Csökkent a befektetési alapok népszerűsége, ahogy a pénzpiaci termékek is veszítettek népszerűségükből. Ez utóbbi okát nem abban látja, hogy csökkent volna a bizalom, inkább abban, hogy olyan versenytársak jelentek meg, mint az állampapír-konstrukciók, amelyek a lakosság számára is vonzó alternatívát jelenthettek.
A magas hozamok − legalábbis amíg az állam kifizeti őket − elszívják a pénzek jelentős részét − véli Móró. Abban is változás történt, hogy amíg az elmúlt években népszerűek voltak egyes szektorok, mint például a megújuló energia, addig mára már mindenki a magasabb, fix hozamú termékeket keresi. Érdekességnek nevezte, hogy magyar részvényt szinte senki nem akar venni, \"ehhez komoly rábeszélés kell\".
Az ügyfelek igényei is sokat változtak Kun Péter, a K&H szakértője szerint: amíg régebben szinte bármit hajlandóak voltak megvenni, most mindenki visszahőköl. Éppen ezért nagyobb átláthatóság kell − értettek egyet a kerekasztal résztvevői, akik szerint ma már jobban kell kommunikálni az ügyfelekkel, hogy milyen kockázatok érhetik őket. Amíg a privátbanki ügyfelek egy részét csak a fix kamatok érdeklik, addig mások tovább spekulálnak, ezzel remélve extra kamatot. Ennek megfelelően teret nyertek az abszolút hozamok; ám ott nagy a kockázat, hiszen nem lehet folyamatosan tartani a piac fölötti hozamszintet − emelte ki a K&H szakértője.
