BUX 138843.55 0,89 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Semmis a bírák kényszernyugdíjazását

Tegnap az Alkotmánybíróság megsemmisítette a bírák nyugdíjazásának szabályozását, ez azonban még nem jelenti az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárás automatikus megszüntetését.

2012. július 17. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Információink szerint az Alkotmánybíróság (Ab) már két héttel ezelőtt meghozta döntését, annak nyilvánosságra hozatalát viszont az IMF-delegáció érkezése előtti napra időzítette. Bitskey Botond főtitkár korábban közölte, a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvénnyel kapcsolatos határozattervezetet már több korábbi ülésén is megvitatta a testület. Az Ab végül tegnap állapította meg, hogy az új szabályozás formai és tartalmi szempontból is sérti a bírói függetlenségből fakadó alkotmányos követelményeket.

Az Ab formai szempontból azt kifogásolta, hogy a bírói hivatás felső korhatárát a vizsgált szabályozásban nem sarkalatos törvény határozza meg. Tartalmi szempontból pedig azt, hogy az érintett bírákat rövid időn belül mozdítják el hivatalukból. Az Ab szerint a bírák felső korhatárát a jogalkotó viszonylag szabadon állapíthatja meg, a felső korhatár csökkentésével járó új korhatárt azonban csak fokozatosan, kellő átmeneti idő alatt, a bírák elmozdíthatatlansága elvének sérelme nélkül lehet bevezetni. Az Ab határozatához a 15 tagú testületből heten fűztek különvéleményt.

Simonovits András, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közgazdaság-tudományi Intézetének (KTI) munkatársa a Napi Gazdaságnak azt mondta, gyakorlatilag már betervezte a kormány a 2900 fős bírói karból 274 kényszernyugdíjazott bíró végkielégítését, amire a strasbourgi Emberi Jogok Bírósága még kötelezheti − egyedi kérelmek alapján − az államot. A munkaügyi pereket a már elbocsátott bírák kezdeményezhették Strasbourgban, és hacsak az állam nem ajánlja fel magától a kárpótlást, a már elindított jogi ügyletekben a testület sok ezer euró kártérítést ítélhet meg.

Lövétei István alkotmányjogász a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy a most az Ab által \"elkaszált\" szabály még nem jelenti az Európai Bizottság (EB) által korábban az ügyben indított kötelezettségszegési eljárás automatikus megszüntetését. A várható forgatókönyvekkel kapcsolatban hozzátette, a nyugdíjazott bírákat nem valószínű, hogy \"visszaveszik\", kárpótlásukról Strasbourgban dönthetnek, ami − Simonovits számításával megegyezően − bíránként néhány ezer euró lehet. Az akár uniós támogatások megvonását is eredményezhető kötelezettségszegési eljárás csak akkor szűnik meg, ha azt az EB \"kimondja\". Erre azonban akár még hónapokat is várni kell − tette hozzá Lövétei.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet