Több száz millió forint veszteséget okozott a baromfiiparnak a hőség, de a tényleges kár akár többmilliárdos is lehet − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke. A tenyésztők és termelők óvintézkedései ellenére sem tudják kivédeni a súlyvesztést, illetve a kevésbé korszerű telepeken a hőstressz miatti tömeges elhullást. A meleg elsősorban a pulykaállományokban okoz elhullást. A brojlercsirke-, a kacsa- és a libatartás végső nevelési fázisaiban 20−50 dekagrammal, a pulykaállományokban pedig 1−1,5 kilogrammal veti vissza súlygyarapodást. Az előzetes becslések szerint a tojástermelésben a klimatizált telepeken 3, míg a kevésbé korszerűen tartott állományoknál 5 százalékos a kiesés. A magas takarmányárak mellett az állatelhullás, a termeléscsökkenés nemcsak a termelőknél, illetve a vágások átütemezése miatt a feldolgozóknál okoz károkat, de fogyasztói ellátási problémákhoz is vezethet a terméktanács szerint.
A BTT megkezdte a károk felmérését (mára már országos előzetes adataik is lesznek), emellett levélben kért sürgős intézkedéseket Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől, hogy egy szakértői csoport minél hamarabb felmérhesse a tényleges károkat.
