Uniós vizsgálatot valószínűsít az egyetemi hallgatók \"röghöz kötését\" kezdeményező kormányrendelet esetleges törvényi szintre emelése miatt Radó Péter, az Expanzió Humán Tanácsadó Kft. elemzője. A Napi Gazdaság kérdésére elmondta, az Alkotmánybíróság (Ab) által megsemmisített kormányrendelet tartalmát egy törvénymódosítással illesztik be a törvény szövegébe, amelyhez az Országgyűlés oktatásügyi bizottsága már meg is tette az első lépéseket (Napi Gazdaság, 2012. július 5.). Erre azért van mód, mert − noha az Ab indoklásában jogkorlátozást is említett − a rendeletet jogtechnikai okból semmisítette meg, mert az olyan kötelezettségeket teremt, amelyeket csak törvénnyel lehet szabályozni. Radó úgy véli, a kötelező szerződés életbe fog lépni, ami összességében előzmény nélküli forráskivonás, a különböző adminisztratív korlátozások és a képzési piac közvetlen kormányzati kézi vezérlése, azaz \"a piac felszámolása\", ami a felsőoktatás zsugorodását, a minőség romlását, munkaerő-piaci relevanciájának gyengülését eredményezi. A magyar hallgatók várhatóan egyre nagyobb számban mennek majd külföldre tanulni, a magyar felsőoktatás egyébként is nagyon gyenge külföldi hallgatókat vonzó képessége pedig csökken.
