A magyar GDP 10-15 éven belüli megduplázását vázolta fel Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Külpiaci Értekezleten. Szerinte ahhoz, hogy a célt elérjük, a következő években évi 5-6 százalékos gazdasági növekedésre van szükség, az ehhez vezető utat pedig az exportoffenzívában látja. A terv szerint megtartja, sőt erősíti Magyarország a meglévő uniós, német és skandináv exportpiaci jelenlétét, majd a keleti nyitás (erre 3 milliárd forintot tervezett a jövő évi költségvetés) révén folyamatosan bővíti az unión kívüli közel- és távol-keleti, afrikai, dél- és észak-amerikai kereskedelmi kapcsolatait.
Különösen fontos szerepet szán Matolcsy az általa ötödik égtájnak nevezett közép-európai régiós exportnak és üzleti lehetőségeknek mint a magyar kisvállalkozások számára is elérhető piacoknak. Szerinte a hét végi EU-csúcs egyik legfontosabb nyitott kérdése, hogy milyen intézkedéseket tesz majd az unió a valódi gazdasági és monetáris unió erősítése érdekében. Magyarország mérete miatt viszonylag kevés lehetősége van politikai céljai eléréséhez külgazdasági lépéseket tenni, ám a kétoldalú államközi egyezmények alkalmas eszköznek látszanak ehhez.
Németh Lászlóné fejlesztési miniszter áttekintést adott mindazon határon átnyúló közlekedés-, támogatáspolitikai, k+f és energetikai programokról, amelyek megvalósítását segíthetik az értekezleten részt vevő diplomaták és szakértők. Stratégiai célnak nevezte a gázpiacon a valódi verseny és az alternatív energiabeszerzési lehetőségek megteremtését.
A költségvetési, pénzügyi és lakossági konszolidációt követően már csak az üzleti szféráé van hátra, ehhez pedig javítani kell az ország versenyképességét − mondta Matolcsy. A versenyképességi tényezők között említette, hogy az elmúlt öt évben 23 százalékkal csökkent az egységnyi magyar munkaerőköltség, de fontos a jövedelemre és munkára rakódó adó alacsony szintje is. Az új munkahelyeket pedig a közmunka mellett az \"okos\" importhelyettesítés, illetve a beszállítói integráció erősítése alapozhatja meg.
