Életbe léphet az új munkaerő-piaci szabályozás Olaszországban, miután a szenátus után a képviselőház is jóváhagyta − bizalmi szavazáson − az erről szóló törvényt. A szakértői kormány által március 23-án elfogadott jogszabályt sok kritika érte mind a munkaadók, mind a munkavállalók, mind a pártok részéről, így jócskán felpuhult, mire törvény lett belőle. Az új szabályozás így is 1970 óta megmerevedett állapotokon módosít, amikor megkönnyíti az elbocsátásokat − a korábbi előírások ezt nagyon megnehezítették a 15 fősnél nagyobb vállalatoknál, így inkább nem bővítettek létszámot. Módosul a szociális juttatások rendszere is, a mainál szélesebb körnek jut valamilyen munkanélküli-ellátás. A kormány azzal akarja támogatni a fiatalok biztos munkahelyhez jutását, hogy a határozott időre felvett dolgozók után több járulékot kell majd fizetni, az adott projektre alkalmazottaknál pedig lesz egyfajta alapbér. Mario Monti kormányfő ezért úgy mehetett az uniós csúcsra, hogy elfogadták reformtervei egyik kulcselemét, ám otthoni támogatását illetően figyelmeztető jel, hogy a legnagyobb jobboldali pártból, a Berlusconi-féle PdL-ből sokan távol maradtak a szavazástól.
