A második tavaszi hónapban nyolcezerrel, 496 ezerre csökkent az állástalanok száma Magyarországon, miközben a foglalkoztatottaké a hónapban húszezerrel emelkedett − derült ki a KSH adataiból. Nem javult a gazdaság piaci foglalkoztatási képessége, az eredmények kizárólag az állami beavatkozás hatására, költségvetési és/vagy uniós forrásokból finanszírozott akciók következtében javultak − mondta a Napi Gazdaságnak Ádler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője, miután a KSH nyilvánosságra hozta a február−áprilisi adatait. Miközben az adminisztratív kényszer miatt tovább nő az aktivitási ráta, a munkát kereső tömegek nem igazán tudnak álláshoz jutni, így az index a 15−74 évesek körében 0,2 százalékponttal, 11,5 százalékra szelídült − vagyis még mindig csak kevés választja el a két évvel ezelőtti 11,8 százalékos csúcstól.
Az utóbbi egy évben 52 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak, 15 ezerrel pedig az állástalanok száma. A munkanélküliek csaknem fele, azaz 46 százaléka már legalább egy éve keres állást, a munkanélküliség átlagos időtartama pedig 17,8 hónapra nőtt. Ádler szerint ugyanakkor a március−májusi adatok a foglalkoztatás és a munkanélküliség egyidejű növekedését bizonyítják, miután a foglalkoztatás bővülése mögött a közmunkaprogramok létszámának dinamikus emelkedése áll. Ezt figyelmen kívül hagyva nagy valószínűséggel a verseny- és a költségvetési szektorban is apadt a létszám.
