BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az állattartást is sújtja az aszály

2012. június 28. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az aratás kezdetén tapasztalható magas terményárak megviselik az állattenyésztőket, mert ugyan az elmúlt hónapokban volt egy lassú emelkedés a fogyasztói árakban is, ez sem a termelők, sem a feldolgozóipar költségeit nem fedezi teljesen − mondta lapunknak Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezetője. A legnagyobb gondban a kérődzőket tartók lesznek, mivel a szálas takarmányok az aszály, az erősödő osztrák kereslet, illetve a szaporodó biomassza-tüzelésű erőművek miatt folyamatosan drágulnak. A tavaszi szárazság miatt országosan eltérő mértékben ugyan, de mindenütt kisebb a fűhozam: van, ahol csak a szokásos mennyiség fele-harmada termett meg. A nagybálás széna ára a nyugati megyékben az elmúlt hónapokban 10-20 százalékkal növekedett − mondja az ügyvezető. Az árak a Hortobágy környékén is hasonlóan emelkedtek − olyan hirdetésekkel is találkozni a megyei lapokban, hogy szürkemarhát − akár egész gulyát is − takarmányra cserélnének a gazdák.

A széna és a szemes takarmányok drágulása a hústermelés költségeit is emeli. A juhtenyésztőknél az idén utolsó alkalommal járó top up támogatások, illetve a kérődző szerkezetátalakítási támogatás javítja az állattartók helyzetét, a jövő év viszont már erősen kérdéses. Az élőmarha-árak alakulása, illetve a támogatások még valamennyire kompenzálják a takarmányok drágulását, ám a tejtermelésben komoly feszültségek lehetnek. Jelenleg ugyanis tejtöbblet van a magyar piacon, gyengült az exportkereslet, az erősödő forint pedig még ennek jövedelmezőségét is rontja. A  diszkriminatív árazásról szóló nemrég elfogadott szabályok azzal a hatással jártak, hogy jelenleg egyformán drága a magyar és az importtej − tette hozzá Wagenhoffer Zsombor.

A sertés- és a baromfiágazatban a feldolgozók csak nagy harcok árán tudtak már idén is áremelést elérni a kiskereskedelemmel szemben. A takarmányárak alakulása a nemzetközi befektetési alapoktól függ, ezt az egyre jelentősebben növekvő költséget egyáltalán nem hajlandók elismerni a láncok − mondta a Napi Gazdaságnak Erdélyi István, a Gallicoop Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az aratás kezdetével a cég is megjelent felvásárlóként saját takarmánykeverője számára − az általa integrált pulykatermelés felét tudja táppal ellátni, mivel a szállítási költségek egy ponton túl már veszteséget eredményeznének. Tavaly a takarmányár alakulását, illetve a belföldi piac gyengélkedését még tudta ellensúlyozni a 32 milliárdos árbevételen belül a 10,5 milliárdos export, idén azonban a kínálati piac miatt erre kevés esélyt látnak a Gallicoopnál. A vállalatnak egyre nagyobb terhet jelent, hogy a teljes termelést ők finanszírozzák a keltetéstől a kiskereskedelmi értékesítésig − gyakori, hogy a boltok már rég eladták az árut, mire az ellenértéke megérkezik.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet