Mind a fővárosi kerületekben, mind a vidéki nagyvárosokban teljes a bizonytalanság a nemzeti köznevelésről szóló törvény kapcsán. Az új meg új módosításokon áteső, de a jelenlegi elképzelések szerint jövőre már teljes gőzzel érvényesülő törvény végrehajtásához kapcsolódó rendeleteket még nem fogadta el az országgyűlés, így alig több mint két hónappal az új tanév kezdete előtt az oktatásirányítással összefüggő feladatokat elvben ugyanúgy kell ellátni, mint korábban. Csak az ingatlanok átvételével kapcsolatban egyértelmű a kép. Budapest V. kerületében például minden érintett ingatlant vagyonnal együtt adnak át az államnak − mondta Puka Zsófia sajtóreferens, aki hozzátette: a jelenlegi információk, azaz a költségvetési törvény tervezete szerint a jövőben valószínűleg az épület üzemeltetése és a közétkeztetés biztosítása marad náluk. Értékbecslés az épületekről nem készült, mivel ezek \"nem piacképesek\". A belvárosi kerület évente több mint 650 millió forintot költött saját forrásból személyi juttatásokra és járulékokra, ezeket a jövőben már nem az önkormányzat fizeti.
Erzsébetvárosban tájékoztatás híján még az ingatlanok átadása sincs napirenden − számolt be Seres Edit, a VII. kerület sajtóreferense. Annyit tudnak, hogy az önkormányzatok feladata lesz az óvodai ellátás, a nevelő munkához szükséges támogatást a központi költségvetés úgy bocsátja az önkormányzatok rendelkezésére, hogy az ott dolgozó, a szaktörvény feladatszervezési előírásai szerint elismert pedagógus, illetve a nevelő-oktató munkát segítő létszám bérét a kereseteket meghatározó törvényi szabályozás kötelező szintjén teljes mértékben biztosítja, továbbá hozzájárul az óvoda szakmai és üzemeltetési kiadásaihoz. Emellett az önkormányzatok állják fő szabály szerint az iskolák üzemeltetési költségeit, valamint a gyermekek étkeztetését, ez utóbbi nevesített állami támogatása mellett. Az állam a pedagógusok és a szakmai munkát segítők bérének finanszírozását átvállalja, közvetlenül biztosítja, ugyanúgy, mint a szakmai munka dologi kiadásait. A Napi Gazdaság által megkeresett XI. és XIII. kerületben is a rendeletek és információk hiányára hivatkozva nem kívántak nyilatkozni.
Vidéken is hasonló a helyzet. Somogyi Béla, Debrecen alpolgármestere az oktatásirányítással összefüggő feladatok, folyamatok menetrendszerű bonyolításáról számolt be. A közoktatási intézményekkel kapcsolatban a cívis város vezetése is annyit tud, ami \"a sajtóban, államtitkári tájékoztatókon\" elhangzott. Nagy Csaba, Pécs alpolgármestere szerint három iskolájuk szeptembertől más fenntartóhoz kerül. Egy intézmény a Baptista Szeretetszolgálathoz, egy a Pécsi Egyházmegyéhez, egy pedig az Országos Horvát Önkormányzathoz (a Miroslav Krleza). Az összes intézményben a tantestület egyetértésével született meg a döntés; azt gondolják, hogy a fenntartóváltást sem a gyerekek, sem a szülők nem fogják megérezni, ugyanazok a tanárok, ugyanabban az épületben, ugyanabban a teremben fogják őket tanítani.Vannak azonban speciális megállapodások, a Széchenyi István Gimnázium például ezentúl is teret ad a városi focista-utánpótlás nevelésének. A hatályba lépő köznevelési törvény a fenntartás vonatkozásában nem beszél visszaszerződési lehetőségről, ez csak a működtetés, üzemeltetés terén van, így a tanévet elkezdik Pécsett is, egyébként meg ott is \"várják a törvény végrehajtási rendeleteit\".
