BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén is a bizonytalanság uralja a Balatont

Egyelőre nem számolnak teljes kihasználtsággal az idei szezonra a balatoni szállodák, amelyek még a gyenge forint előnyeit se nagyon tudják kihasználni. Hévízen viszont optimisták az érdekeltek, a németek után az oroszok is egyre többet költenek a fürdővárosban.

2012. június 8. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár kivételek vannak, a foglaltsági adatok általában azt jelzik, hogy a négycsillagos szállodák is érzik a válságot, így a nívós balatoni és velencei-tavi hotelok többsége akciókkal, extra szolgáltatásokkal és az árak csökkentésével igyekszik talpon maradni. A költségek viszont nőnek: az adó- és járulékterhek mellett a szállodák leginkább az élelmiszerárak emelkedését érzik meg. A lapunk által megkérdezett szakemberek többsége szerint a jelentős előfoglalási akciók ellenére sok vendég az utazás előtt egy-két nappal dönt − a lemondások aránya viszont emelkedik, amiben az is szerepet játszik, hogy egyre többen nem tudnak vagy nem mernek elszabadulni a munkából.

Egyelőre azt lehet előre jelezni − mondta lapunknak Behán István, a gárdonyi Vital Hotel Nautilus igazgatója −, hogy júniusban 50-60, júliusban pedig 70-80 százalék körüli lesz a kihasználtság. (A prognózis azért is bizonytalan, mert van, amikor két nap alatt sikerül értékesíteni a fél házat.) A szállodának télen és az előszezonban is sokat hozott a konferenciaturizmus, s várhatóan ez így marad a következő hónapokban is. Mindez 4-5 százalékos forgalomnövekedést eredményezhet, ami manapság nem rossz teljesítmény. Továbbra is azt tudják kihasználni, hogy közel vannak a fővároshoz, gyorsan és kis költséggel oda lehet jutni. A vendégek 70-75 százaléka várhatóan idén is belföldi lesz − Behán szerint a fejlesztések, köztük a kerékpárút-építési program ellenére sem sikerült a külföldiek körében ismertté tenni a Velencei-tavat.

A balatonalmádi Ramada Hotelben idén 10-15 százalékos forgalomcsökkenéssel számolnak − közölte Horváth Tibor igazgató −, noha a tél nem sikerült rosszul (ebben része van az eplényi sípályával kialakított együttműködésnek is). Az előszezon foglaltsági adatai alig haladják meg az 50 százalékot, a július második hetétől kezdődő főszezonban pedig − kedvező időjárás esetén − 80-85 százalék körüli kihasználtsággal működnek majd. A gyenge forint ugyan szépen hozna a konyhára − tette hozzá Horváth −, ám a külföldi utazási irodák kihasználják Magyarország szorult helyzetét, így az árakat csökkenteni kell. A konferenciaturizmus az elmúlt időszakban tapasztalataik szerint visszaesett, az előzetesen tervezett rendezvények felét lemondták. Mindennek a tetejébe a Ramada vendégei is egyre kevesebbet költenek, és nem tett jót a háznak a dohányzási tilalom sem.

Az előszezonban regisztrált mintegy 60 százalék után júniusban 70, a főszezonban pedig 90 százalék feletti kihasználtsággal számol a siófoki Hotel Azúr, elsősorban hazai vendégek révén − tájékoztatta lapunkat Sternócky Balázs, a szálloda értékesítési és marketingigazgatója. A létesítmény kapacitását tavaly 22 százalékkal (49 szobával) növelték, ami reményeik szerint idén 20-25 százalékos árbevétel-növekedést hoz majd.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet