Számos önkormányzat, illetve a beruházók felszámolója keres új tulajdonost félkész vagy már elkészült gyógyfürdőkre. A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint a gyógy-, illetve a wellness-turizmus hiába teljesít még a válság idején is jobban az átlagosnál, a megnövekedett kapacitásokat az ország számos pontján nem lehet kihasználni. Sok kudarc oka a finanszírozás leállítása, illetve hogy a környéken magasabb színvonalú és olcsóbb szolgáltatásokat kínálnak. Az egyre nagyobb pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzatok már nem tudják finanszírozni a veszteséges működést, s mind nehezebb a bérbeadás is. Úgy tűnik, a patinás, már évtizedekkel ezelőtt a külpiacokra is bevezetett fürdőkkel kevés új \"nevenincs\" tud konkurálni, noha a tervezett vagy jelenleg már folyamatban lévő fejlesztések zöme olyan helyen valósul meg, ahol a válság idején is nőtt a vendégszám.
Újabb, mintegy 120 millió forintos beruházással bővítik például azt a Sá-Ra Termál Kft. által működtetett hegykői gyógyfürdőt, ahol tavaly már közel 170 ezer vendég volt, de hosszú évek után zöld utat kapott a Balatontól mindössze 8 kilométerre lévő, különleges gyógyvizű Csiszta-pusztai fürdőfejlesztési program is. A több mint egy éve adósságrendezési eljárás alatt álló gelsei önkormányzat termálfürdőjét és uszodáját a pénzügyi gondnok árulja. A néhány éve, pályázati források segítségével felépített, több mint 21 ezer négyzetméteres területen lévő, 1,3 milliárd forintos könyv szerinti értéken nyilvántartott komplexumért a legutóbbi pályázati fordulóban már csak 943 millió forintot kértek.
Felszámoló próbálja értékesíteni azt a Hévíz határában lévő fürdő- és szállodakomplexumot, amelybe a győri Integrál-Hexa Zrt. vágott bele, még 2008-ban. A 14 milliárdosra tervezett beruházás mintegy 2 milliárd forint elköltése után leállt, miután a finanszírozó bank megálljt parancsolt az építkezésnek. Az önkormányzat hónapok óta eredménytelenül kísérletezik azzal, hogy vevőt találjon a Harkányi Gyógyfürdő Zrt. kisebbségi részvénycsomagjára. Miután az új tulajdonos is kénytelen volt leállítani a beruházást, várhatóan ismét piacra kerül a több mint öt éve bezárt nagybajomi gyógyfürdő is. A jelenleg nyitott és fedett medencével, uszodával, szaunával, valamint különböző kiszolgáló helyiségekkel rendelkező komplexumot az ezredfordulót követően a Boronka Thermál Villapark Rt. kezdte el építeni, ám a cég évekkel ezelőtt a felszámolás sorsára jutott. Az ország keleti felében és a Dunántúlon számos kisebb, csak nyáron nyitva tartó fürdőt is árulnak.
Burcsa Béla, az elsősorban nagy értékű ingatlanok értékesítésével foglalkozó Szuper Tengo Bt. cégvezetője szerint nemcsak azok a létesítmények kerülhetnek piacra, amelyeket az elmúlt évek során sem saját erőből, sem pályázati források segítségével nem sikerült rendbe tenni, hanem azok is, ahol jelentős fejlesztések történtek, ám a piac nem igazolta a várakozásokat. Nem csoda, hogy az árak folyamatoson csökkennek. Több létesítményt immár feleannyiért kínálnak, mint amennyit az elmúlt évek során ráköltöttek. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a hazai gyógyfürdő-építési láz az elmúlt több mint tíz év során számos \"torzszülöttet\" produkált. Olyan helyeken is belevágtak a sokszor milliárdos fejlesztésekbe, ahol a megtérülésre még a válság előtt sem volt esély, így a jövőjük ma is rendkívül bizonytalan.
