BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kormányzati támogatást keres a kínai−magyar központ

2012. március 12. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyelőre tárgyalnak a Kínai−Magyar Tiszta Energia Központ pontos projektterületeinek meghatározásáról a részt vevő felek, akik igyekeznek a két ország kormányának támogatását is megnyerni. A Kínai−Magyar Tiszta Energia Központ létrehozásáról szóló együttműködési megállapodást 2012. február 16-án írták alá a debreceni önkormányzat, a Debreceni Egyetem, valamint a kínai Shanghai Technology Transfer & Exchange Institute vezetői. Létrehozása néhány tíz millió forintba kerülhet az akkori bejelentés szerint.

Az aláírt dokumentum az együttműködés elvi alapjait rögzíti, a felek jelenleg tárgyalnak a szervezeti struktúra, a döntéshozatali mechanizmus kialakításáról, valamint a pontos projektterületek meghatározásáról − közölte a Napi Gazdasággal Papp László alpolgármester. A résztvevők négy fő területet jelöltek ki: a környezetbarát, energiatakarékos világítási rendszerekkel kapcsolatos technológiák fejlesztését és azok piacosítását; az úgynevezett PCM-technológiák (fázisváltó anyagok) fejlesztését és piaci hasznosítását; a szolár technológiák (a napenergia felhasználása) fejlesztésével kapcsolatos együttműködést; valamint a szennyvíztisztítással kapcsolatos új technológiák területét. A központ aktív \"hídképző\" intézményként kíván működni, amely a technológia- és tudásközvetítést kutatási és kapcsolatépítő tevékenységén keresztül valósítja majd meg, s tevékenysége az innovációs folyamatban kiterjed az alapkutatási, fejlesztési és alkalmazási területre is.

Folynak az egyeztetések egy energiatakarékos, környezetbarát fényforrásokat gyártó termelőegység Debrecenbe telepítéséről is − erősítette meg az alpolgármester, hozzáfűzve, a tárgyalások eredményessége érdekében erről bővebb információt csak a tárgyalások befejezése után áll módjában adni.

A központ működéséhez igyekeznek a két ország kormányának támogatását is megnyerni, Papp szerint biztató, hogy az együttműködési szerződés aláírásán képviseltette magát a Nemzetgazdasági Minisztérium. A dokumentum hatálybalépéséhez a debreceni közgyűlés jóváhagyására is szükség volt, Kósa Lajos polgármester előterjesztésére a testület egyhangúlag támogatta a megállapodást.

Az eddigi tárgyalások alapján mind a kínai, mind pedig a magyar oldalon már láthatók azok a piaci szereplők, amelyek részt kívánnak venni a munkában − fogalmazott Papp, hozzátéve, a központot működtető nonprofit szervezet megalakítása, valamint a piaci szereplőkkel folytatott tárgyalások lezárása előtt azonban minderről még korai lenne nyilatkozni.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet