Nem kell a közeljövőben a gáz jelentős drágulására számítani Magyarországon, csak \"nagyon nagy zűr\" esetén jöhetnek további áremelések Barta Judit, a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója szerint. Ezzel együtt komoly bizonytalanság övezi az árak magyarországi alakulását, miután októberben ismét változott az árképlet. Azt követően, hogy az egyetemes szolgáltatói körben (azaz a lakossági és a kisebb intézményi, céges, illetve kiemelt fogyasztók számára) érvényes hatósági ármeghatározási képletben előbb 60 százalékra mérséklődött a hosszú távú orosz gázmegállapodásokban szereplő ár súlya, 40 százalékban pedig a rotterdami (TTF) gáztőzsde azonnali árait vették figyelembe, októbertől már 70−30 arányban a szabadpiaci árak kerültek túlsúlyba. Szeptember óta a piaci árak csökkennek, a fennmaradó, továbbra is olajtermékekhez kötött 30 százaléknyi hányad esetében a korábbi trenddel szemben december óta emelkednek az árak.
A feltételek módosulásával elvileg még inkább piacibb alapra kerül az ármeghatározás, hiszen fokozottabban figyelembe veszi a nyugati gázárat is − fogalmazott Barta. Bonyolítja azonban a helyzetet, hogy a Gazprom a hosszú távú ellátást végző társaságokkal külön tárgyal a szerződések esetleges módosításáról.
