BUX 139052.60 1,04 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közelebb került a piacihoz az ármeghatározás

2012. január 13. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem kell a közeljövőben a gáz jelentős drágulására számítani Magyarországon, csak \"nagyon nagy zűr\" esetén jöhetnek további áremelések Barta Judit, a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója szerint. Ezzel együtt komoly bizonytalanság övezi az árak magyarországi alakulását, miután októberben ismét változott az árképlet. Azt követően, hogy az egyetemes szolgáltatói körben (azaz a lakossági és a kisebb intézményi, céges, illetve kiemelt fogyasztók számára) érvényes hatósági ármeghatározási képletben előbb 60 százalékra mérséklődött a hosszú távú orosz gázmegállapodásokban szereplő ár súlya, 40 százalékban pedig a rotterdami (TTF) gáztőzsde azonnali árait vették figyelembe, októbertől már 70−30 arányban a szabadpiaci árak kerültek túlsúlyba. Szeptember óta a piaci árak csökkennek, a fennmaradó, továbbra is olajtermékekhez kötött 30 százaléknyi hányad esetében a korábbi trenddel szemben december óta emelkednek az árak.

A feltételek módosulásával elvileg még inkább piacibb alapra kerül az ármeghatározás, hiszen fokozottabban figyelembe veszi a nyugati gázárat is − fogalmazott Barta. Bonyolítja azonban a helyzetet, hogy a Gazprom a hosszú távú ellátást végző társaságokkal külön tárgyal a szerződések esetleges módosításáról.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet