BUX 139032.34 1,02 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldre viszik a gyógyszerpénzeket

A gyógyszertámogatások 75 százaléka, 255 milliárd forint távozik az országból az importtermékek támogatásán keresztül.

2011. december 27. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarországon a legnagyobb hozzáadott értéket az ipari ágazatok közül a gyógyszeripar adja, ennek ellenére veszélybe került a szektor k+f tevékenysége − jelentette ki Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke. A magyarországi vállalati k+f célú költés felét a gyógyszeripar adja, miközben a termelő szférában egyedül a gyógyszeripar fizet különadót. A gyógyszeripar és más iparágak között alapvető különbség, hogy előbbi számára akár 10-15 évbe is telhet egy-egy új termék kifejlesztése, ami egyúttal nagyobb kockázatokat is jelent − fogalmazott Bogsch, aki szerint a legfontosabb a kiváló tehetségek megtartása lenne.

Kutatás-fejlesztésre árbevételének körülbelül 10 százalékát, 27 milliárd forintot költött tavaly a Richter, ezzel a régióban elsőnek számít − miközben adóként 23 milliárd forintot fizetett be 2010-ben. A Richter innovációorientált vállalatként az összes, ilyen tevékenységből származó nyereségét visszaforgatja itthon. A társaság nyereségesen működik, annak ellenére, hogy az állam 30 százalékban részvényes (25 + 5 százalék magánnyugdíj) − fogalmazott Bogsch. A magyarországi központú multinacionális társaság forgalmának 14 százalékát realizálja itthon, a fennmaradó hányadot az export teszi ki.

Az előző évtizedben a Richter részesedése a magyarországi piacból jelentősen csökkent, a hazai gyártók piaci része az elmúlt két évtizedben fokozatosan esett vissza, a legutóbbi adatok szerint a forgalom 23, a volumen 40 százalékát képviselik a magyar vállalatok. Miközben a hazai gyógyszerpiac forgalmát tekintve lényegében stagnált, egyes, főleg külföldi támogatott termékek forgalma jócskán 10 százalék feletti bővülést mutat. A gyógyszertámogatások 75 százaléka, 255 milliárd forint távozik az országból az importtermékek támogatásán keresztül − márpedig nem biztos, hogy a magyar költségvetés jelen helyzetében az állam ezt megengedheti magának − fogalmazott Bogsch.

A hazai gyógyszeripar költései (milliárd forint)
2007 2008 2009 2010
Adók és járulékok 51,8 72,5 76,0 74,1
K+f 43,7 51,0 56,5 60,2
Beruházás 49,7 54,0 59,2 60,0
Összesen 145,2 177,5 191,7 194,3
Forrás: Magyosz
Major András
Major András

Ez is érdekelhet