BUX 138364.64 0,54 %
OTP 44390 0,93 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alaposan „lábon rúgták” az it-szektort

2011. október 10. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár az infotechnológiai (it) ágazatban nem volt válság, a különadók Magyarországon mégis nagyon súlyosan csapódtak le a szektoron − mondta a Napi Gazdaság által szervezett HR-vezetők országos konferenciáján Csudutov Csudinka, a Mimox it-toborzó cég ügyvezető igazgatója. Leginkább a telekom ágazat szereplőit, a bankszektort és a közműcégeket érintő negatív változások hatásainak továbbgyűrűzése a beszállítói köröket is elérte. Az extra szektoriális sarcok miatt nagy telekommunikációs beruházások maradtak el, a gazdasági helyzet súlyosbodása miatt pedig nagy állami it-beruházások szünetelnek. Ehhez jött még a kormányváltás \"hatása\", hogy a \"baráti cégek\" kicserélődtek, valamint az, hogy a piacon bizalmatlanság uralkodik. A kialakult helyzet miatt az üzleti angyalok is kezdenek eltűnni.

Mindezek hatására sem új start-up cégek, sem új piacok, sem új szakmák nem jelennek meg, és fennáll a veszélye, hogy a technológiai fejlesztések mostani hullámát sem tudja Magyarország meglovagolni, úgy, hogy közben nagy vállalatoknak vannak itt fejlesztőközpontjai és a megfelelő szakembergárda is meglenne. A szakember szerint ugyanakkor az it-munkaerő iránt továbbra is nagy a kereslet, de kezd átrendeződni a piac. Emiatt egyrészt a nem it cégeknek egyre kevésbé van szükségük saját informatikusra, másrészt az it-cégek viszont versengenek értük. A jó szakemberekért azonban nemcsak a magyar piacon folyik harc. Példaként Nagy-Britanniát említette, ahol szintén népszerűek a magyar szakemberek az ágazati munkaközvetítőknél.

A távozókat Csudutov két csoportra osztotta: egy részük anyagi okokból hagyja el Magyarországot, más részük viszont azért, mert \"elege van ebből a közegből\" (bizonytalanság, politikai csatározások, rossz közérzet) − mondta a szakember. A jó hír viszont az, hogy a régebben elment szakemberek jönnek haza − náluk a legnyomósabb ok az, hogy a gyermekeiket itt szeretnék iskolába járatni.

Csudutov ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy míg mindig igaz, hogy munkaerőhiánnyal küzd az ágazat, az is elmondható, hogy a felsőoktatás nem tud lépést tartani a munkaerő-piaci követelményekkel. Az it-szakemberek között a nagy többség nem beszél például angolul − ez azonban talán a szerencsénk is − jegyezte meg a szakember −, így ugyanis itthon marad a munkaerő.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet