BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nők hibája, hogy kevesebbet keresnek?

2011. április 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nők ugyanazért a munkáért kevesebb fizetést kapnak az USA-ban is: bármely végzettségi szinten általában 75 százalék volt a nők keresete a férfiak fizetéséhez képest 2009-ben. Emellett az üzleti világban sem sikerül sokszor a nőknek a topra jutniuk. Egy New York-i központú nonprofit cég, a Catalyst által a közelmúltban készített tanulmány szerint a Fortune 500 felső vezetőnek csak 2,2 százaléka, a vállalati tisztviselőknek pedig kevesebb mint 15 százaléka nő.
Mi ennek az oka? Egyszerűen az, hogy a több pénzt a nők \"nem kérik\" − derült ki a Wharton College egy nemrégiben rendezett konferenciáján. A témában készített tanulmányok szerint a nők nem tárgyalnak a fizetésről, legalábbis nem alkudoznak úgy, mint a férfiak, nem használják az ismeretségi körüket olyan hatékonyan, mint a férfiak, és nem rendelkeznek olyan tapasztalatokkal, illetve nem használják azokat a képességeiket, amelyekkel azokat a szükséges kapcsolatokat találhatnák meg vagy használhatnák, amelyek révén a vállalati ranglétrán feljebb juthatnak.

A konferencián említett egyik tanulmány szerint az egyetemekről kikerülő diplomás férfiak keresete 7,6 százalékkal volt magasabb a nőkénél az USA-ban. A tanulmány szerint ennek oka az volt, hogy míg a férfiak 57 százaléka tárgyalt a fizetéséről, addig a nőknek mindössze 7 százaléka tette ugyanezt. Az elemzés készítői ezt arra is visszavezették, hogy a nők általában megelégednek azzal a bérrel, amelyet úgy ítélnek meg, hogy elég a megélhetésükhöz, míg a férfiak azért az összegért harcolnak, amennyit szerintük érnek a munkaerőpiacon. Emellett a gyengébb nem képviselői még a túl sok és a túl kevés agresszivitás között is őrlődnek. A tanulmány szerint a nők azért sem kérik azt az összeget, amennyit szerintük érnek, mert attól tartanak, hogy nem kedvelik majd őket, míg a férfiak a kérést egy olyan stratégiai játékként fogják fel, amellyel csak keveset veszthetnek.

Egy, a Harvard Business Review-ban publikált, a férfiak és nők közötti egyenlőtlenséget vizsgáló tanulmány megállapította, hogy az üzleti életben a \"szponzoráció\" fontosságának megítélésében is nagyok a különbségek. A férfiaknak 46 százalékkal nagyobb valószínűséggel van szponzora, mint a nőknek. Sok nő ugyanis nem is igazán tudja, hogy mi a szponzoráció, illetve azt, hogy miért fontos. Sőt, a tanulmány szerint a nők, még ha tudják is mi a szponzoráció, nem mindig tudják, hogy használják a leghatékonyabban ezt a lehetőséget.

A szponzor az a szakmailag tapasztaltabb személy, aki aktívan támogatja az illetőt és segíti a karrierjében történő előrejutást. A szponzor − aki nem ugyanaz, mint a mentor − a cégnél senior vezetőkkel kötheti össze az illetőt, segítheti, hogy a támogatott \"láthatóbbá\" váljon a cégen belül, tanácsokat adhat karrierje építése ügyében és segítheti, hogy a cégen belül vagy kívül megfelelő lehetőségeket találjon. Így a szponzoráció fontos szerepet játszik a karrierútban és az előrelépésben.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet