BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lendületben a városfejlesztések

Az értékmegőrzés, az élhetőség és a helyi közösségi funkciók fejlesztése mellett a városok gazdasági szerepének megerősítését is szolgálják a Szentendrén, Jászberényben és Baján végbemenő nagyszabású városmegújító beruházások.

2011. április 15. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szentendre városvezetése 2007-ben fogadta el a \"Dumtsa Jenő városfejlesztési stratégiát\", majd 2009 elején − a város fennállásának 1000. évfordulóján − el is indította a program első nagyprojektjét: a Pannónia csapadékvíz-elvezető megépítését. A fejlesztések idén is folytatódnak, köztük az uniós támogatással megvalósuló − teljes bekerülési költsége 768 millió forint −, várhatóan augusztus végére befejeződő emelt szintű járóbeteg-szakellátó központ kialakításával s a 2012 végére 700 millió forintból elkészülő új köztemetővel. Turisztikai és persze árvízvédelmi szempontból is kiemelten fontos, folyamatban lévő fejlesztés a város \"mobil falának\" megépítése. A védőgát 300 méteren lesz mobil. A városházán elmondták: 2011 első félévében lezárul a pályázat első fordulója. A második fordulós pályázat befogadása megtörtént, a beruházáshoz elnyert támogatás összege megközelíti az 1,3 milliárd forintot. Beindult Szentendre belvárosának funkcióbővítő rehabilitációja, amelynek során új, komplex turisztikai központ is létrejön. A márciusban megkezdett munkálatok egyik legfőbb célja a lakossági igényeket kielégítő köz-, kereskedelmi és egyéb szolgáltatások megtelepedésének, illetve a meglévők fejlesztésének ösztönzése, valamint a belvárosi bérlakásállomány teljes rehabilitációja. A projekt tervezett összköltsége meghaladja az 1 milliárd forintot.
Jászberényben a több mint két éve beindult városmegújítási program a gazdasági, a közösségi és a városi funkciók fejlesztését, továbbá a közszférát célozza, néhány jelentős beruházás már meg is valósult. Közéjük tartozik a közösségi közlekedés és a kerékpározás infrastruktúrájának fejlesztése, valamint a nyolc nevelőcsoportos központi óvoda építése. A jövő év nyarára közel 170 millió forintból felújítják a Jászság Népi Együttes székházát is: ennek költségéből 120 millió forintot az önkormányzati minisztérium áll.
A város főterének rehabilitációja a többéves program egyik leglátványosabb része. A beruházás  érinti a multifunkcionális feladatokat ellátó Déryné Művelődési Központot, illetve egyik épületszárnyát, amelyben a Lehel Vezér Gimnázium működik.
A beruházás teljes költsége 798, 9 millió forint, melyből a támogatás összege 576,2, az önkormányzati önrész pedig 193, 6 millió forint. A felújítási munkák már az elmúlt évben elkezdődtek és a tervek szerint idén őszre fejeződnek be.
Baja város önkormányzata egy tavaly megnyert pályázata alapján 899,75 millió forint összegű uniós támogatást kapott történelmi városközpontjának megújításához. A program − amelynek munkálatai idén őszre befejeződnek − összesen 11 projektet tartalmaz, köztük a Csermák tér, valamint a történelmi városközpont utcaburkolatainak, járdáinak, közműhálózatainak a fejlesztését, új utcabútorzattal való ellátását, minőségi zöldfelületek kialakítását s nem utolsósorban a városközpont hagyományos építési stílusú, műemléki védettséget élvező épületeinek külső felújítását. Az összesen 1 milliárd 212 millió forintot felemésztő fejlesztések a helyi közösségi élet mellett a város gazdasági funkcióinak megerősítését szolgálják − tájékoztatták lapunkat.

Szilágyi Eta
Szilágyi Eta

Ez is érdekelhet