BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A piacot hidegen hagyták az EP-választások

Nem reagált érdemben sem a forintpiac, sem a tőzsde a vasárnapi magyarországi EP-választások kimenetelére, mint ahogy a politikai erők is elég visszafogottan kommentálták az eredményeket.

2009. június 8. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bajnai Gordon miniszterelnök tegnap a parlamentben napirend előtt leszögezte: kormánya mindaddig folytatja munkáját, amíg stabil parlamenti többség áll mögötte, függetlenül az európai parlamenti választások eredményétől. A miniszterelnök - hasonlóan a kormányát támogató pártok, vagyis az MSZP és az SZDSZ vezetőihez - az országra nézve aggasztónak nevezte a szélsőséges Jobbik előretörését.
Mint ismert, az EP-vá­lasztásokat a szavazatok 56 százalékával a Fidesz nyerte, a 22 képviselői helyből 14-et a jobboldali párt tölthet be. Az MSZP 17 százalékkal lett a második, harmadik erőként a Jobbik futott be közel 15 százalékos támogatottsággal. Az MDF átlépte az ötszázalékos küszöböt, így egy mandátumot kapott. A legnagyobb kérdés az alig több mint két százalékot szerző SZDSZ közeljövője; Fodor Gábor pártelnök felajánlotta lemondását, erről a szombati országos tanács dönthet. Tegnap az ügyvivői testület ülése után Kóka János kijelentette, hogy a frakció továbbra is támogatja a kormány válságkezelő politikáját.
A választások abszolút nyertese visszafogottan reagált: Orbán Viktor még a választások éjszakáján úgy nyilatkozott, hogy egyedül a Fidesznek nem kell magyarázkodnia és elemeznie. A pártelnökhöz hasonlóan tegnap a parlamentben Navracsics Tibor frakcióvezető is azt kérte a kormánytól, illetve a szocialistáktól, hogy az eredményekből vonják le a konzekvenciákat - ám ezt a fideszes vezetők a győzelem mértékéhez képest meglehetős visszafogottsággal tették.
A hétvégi választás semmilyen hatással nem volt a forint árfolyamára, mint ahogy a tőzsdére sem - értékelik egyöntetűen a magyar és külföldi elemzők, abban azonban már eltérnek a vélemények, hogy hosszabb távon lehetnek-e következményei. Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője szerint hosszabb távon sem kell számolni pénzpiaci hatásokkal, ennek csak akkor lenne aktualitása, ha hazai választásokat tartanának. A részvételi adatokból jól látszik, hogy a magyar lakosságot sem hozta lázba a vasárnapi választás, ami a tőzsdézőkre hatványozottabban igaz - mondta lapunknak a Raiffeisen elemzője.
A forint piacán nem igazán lehetett érdemi reakciót látni a hétvégi EP-választásokat követően, a reggeli csekélyebb gyengülés után erősödni kezdett a forint, de az ingadozás egyszázalékos sávon belül maradt - közölte Orosz Dániel, az AXA Magyarország stratégiai tanácsadója. Még annak ellenére is jól tartotta magát a hazai fizetőeszköz, hogy az amerikai határidős indexek lassan, de folyamatosan egyre nagyobb mínuszt mutattak a hétfői kereskedés első óráiban. A másodlagos állampapírpiacon is nyugalom volt, a hozamok minimális mértékben még csökkeni is tudtak.
Kolba Miklós, az ING Bank devizaüzletágának vezetője viszont úgy látja, hogy bár az EP-választások eredménye nem volt közvetlen hatással a hazai deviza árfolyamára, középtávon ha nem is drasztikusan, de változhat a helyzet. A szakember szerint ennek az az oka, hogy az Európai Parlamentben három helyet szerző Jobbik kijelentéseire ezentúl már a hírügynökségek, így a piac is figyel majd, miközben elképzelhető, hogy oly mértékben csökken a kormány támogatottsága a MSZP-n belül, hogy újra előtérbe kerül az előrehozott választások kérdése.
A magyar pártok a várakozások szerinti eredményt érték el az európai parlamenti választásokon, és bár a Jobbik erős teljesítménye "valamelyest aggasztó", a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a Bajnai-kormány a helyén marad - vélték a londoni feltörekvő piaci elemzők is, akik szerint nem született jelentős piaci eladási nyomást indokoló meglepetés.

Papp Zsolt
Papp Zsolt
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet