Idén 5090 munkanélkülit foglalkoztatnak az összesen több mint 4,5 milliárd forintból gazdálkodó közmunkaprogramok keretén belül - mondta Herczog László munkaügyi miniszter pénteken. Hozzátette: az ilyen módon foglalkoztatottak közel 15 százaléka, több mint 700 ember részesül olyan képzésben, amely a 6-8 hónapos program utáni munkaerő-piaci esélyeiket is nagyban növeli, illetve lehetővé teszi, hogy a munkahelyükön maradjanak. Új elemként kerültek be a programok közé a szakképzéssel kiegészített egészségügyi kisegítő és ápolóasszisztensi munkakörök 18 vidéki és két fővárosi kórházban - tette hozzá Székely Tamás egészségügyi miniszter, aki szerint a kórházak körében tavaly végzett felmérés alapján az ottani akut létszámhiányt is orvosolja a program. Az egészségügyben az állásban maradók súlya a várakozások szerint elérheti akár a 90 százalékot is, más területeken pedig ez az arány 5-10 százalékra tehető. Az egészségügyön kívül a nemzeti parkokban, az ár- és belvízvédelmi megelőzésben, az idegenforgalomban, erdőművelésben és a MÁV-Start vasúttisztasági közmunkaprogramjában foglalkoztatnak állástalanokat. A mintegy ötmillió hektárnyi, parlagfűvel fertőzött terület gyommentesítésében is kiemelkedően fontosak ezek a programok - mondta Gráf József földművelésügyi miniszter. Herczog szerint a tárcák és az együttműködő gazdálkodó szervezetek az elmúlt években 10 milliárd forint feletti összeggel bővítették a forrásokat, így összességében 17 ezer munkanélküli ideiglenes foglalkoztatását tették lehetővé.
