Az általános forgalmi adó felemelésével a csőd szélére kerülhetnek a hazai szállodák, a 25 százalékos áfát ugyanis már nem tudják miből kigazdálkodni - állítja a Magyar Szállodaszövetség. A szervezet azonban tovább küzd: szerdán egyeztetnek Oszkó Péter pénzügyminiszterrel arról, hogy a szállásadók a 18 százalékosa áfakulcs alá kerüljenek. Kopócsy Andrea, a szövetség elnöke elmondta: a válság már eddig is drámaian érintette a hazai hoteleket, egy év alatt 28,4 százalékkal csökkentek a bevételek. Válságkezelés címén ellehetetlenítik az ipart és ez dominóhatást válthat ki a gazdaságban - mondta az elnök. Hülvely István, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének elnöke tarthatatlannak nevezte, hogy a magyar hotelek exportvámmal sújtott árakon kínálják szolgáltatásaikat. Szerinte a kedvezményes áfakulcs mindössze 2-3 milliárdos bevételkiesést jelentene a költségvetésnek, a sorozatos szállodacsődök viszont sokkal nagyobb veszteséget okozhatnak. A hazai hotelek bedőlése a pénzügyi rendszerben is komoly gondokat okozna, hiszen az általuk felvett hitelek nagysága 1000-1500 milliárd forint között van, miközben a szállodaipar éves árbevétele alig haladja meg a 200 milliárdot.
