Az Európai Bizottság (EB) tegnap tizenhét tagállam stabilitási és konvergenciaprogramját értékelte. Magyarország "látványos előrelépést" mutatott az államháztartási hiány csökkentésében, ám ennek a folyamatnak folytatódnia kell - mondta Joaquín Almunia, az EB pénzügyi biztosa. Sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy a bizottság megítélése szerint Magyarország tartja magát azokhoz a feltételekhez, amelyek a Nemzetközi Valutaalappal és az unióval a 6,5 milliárd eurós nemzetközi pénzügyi támogatásról kötött megállapodásban szerepelnek.
A kiadáscsökkentésben pozitív fordulat állt be, ugyanakkor a túlköltekezés veszélye még mindig nem zárható ki, különösen jövőre. A mérséklést ugyanis az államigazgatás, az egészségügy és az oktatás reformjának is kísérnie kellene, és a jövő évtől további költségvetési intézkedésekre is szükség lesz. Az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságának érdekében a bizottság szerint további lépéseket kell tenni, mindenekelőtt folytatni kell a nyugdíjrendszer reformját. A biztos utalt arra, hogy a pénzügyminiszterek tanácsa igyekszik nyomás alatt tartani a magyar kormányt, hogy a hiány a GDP három százaléka alatt maradjon s az adósságmutató is csökkenjen. Ugyanakkor a korábban indított túlzottdeficit-eljárás lassan lecseng, további intézkedéseket ennek keretében nem vár a bizottság.
A gazdasági visszaesést Brüsszel 1,6 százalékosra várja idén, jövőre 1,6, illetve 1 százalékos növekedést vár. Brüsszel 2,8 százalékra mérsékelte inflációs prognózisát a korábbi 4,5 százalékról, az államháztartás hiányát a magyar kormány legújabb közléseinek megfelelően a 2,7-,2,9 százalékos sávba várja.
(Magyarország megítéléséről lásd még írásunkat a 13. oldalon)
