A kabinet olyan törvény elfogadását javasolja a parlamentnek, amely átmeneti időre - legfeljebb két évre - garanciát nyújt azok lakáshitelére, akik a munkahelyüket 2008. szeptember 30-a után vesztették el önhibájukon kívül, a gazdasági válság miatt, s emiatt nem tudják a részleteket fizetni - jelentette be a kormány ülését követően Budai Bernadett kormányszóvivő. A kormány álláspontja szerint az államnak érdeke fűződik ahhoz, hogy ne dőljenek be tömegesen a jelzáloghitelek, ezért döntöttek az állami garancia nyújtása mellett. A garanciavállalás előfeltétele, hogy az adós és a bank megállapodjon a törlesztőrészlet csökkentéséről, ugyanis az állami garancia az eredeti és a csökkentett részlet különbségére vonatkozna, ám havi tízezer forint fizetését ez esetben is elvárja az állam. Az állam nem számít fel kezességvállalási díjat, s a garancia a forint- és devizahitelekre egyaránt igénybe vehető. A tervek szerint amennyiben az adós nem fizet, úgy a garancia állami követeléssé alakul, amit adók módjára behajtanak. Garanciát csak az kaphat, aki önhibáján kívül vesztette el állását, a lakáshitel összege maximum húszmillió forint és az adósnak csak az az egy ingatlana van, amelyre a hitelt felvette. Az egy héttel ezelőtti ígéretekkel szemben a részletekről még nem állapodott meg a kormány a bankszövetséggel.
