A magyar mezőgazdaságot és élelmiszeripart kevésbé érinti a gazdasági válság, mivel megvan a piacuk - közölte Gráf József agrárminiszter a Premium Hungaricum Egyesület konferenciáján, majd hozzátette, hogy a hazai élelmiszergyártás kétharmadát értékesítik belföldön.
A válság hatásainak kivédéséhez persze finanszírozási háttér is szükséges: az FVM több lehetőségen is dolgozik, de ezek még kormánydöntésre várnak. Két nagy forgóeszköz-finanszírozó hitelkonstrukció előkészítésében vett részt a tárca (Napi, 2009. február 4.), mindkettőt a Magyar Fejlesztési Bank bevonásával és kereskedelmi bankok közvetítésével képzelték el.
Gráf a Napi érdeklődésére elmondta, hogy a két nagy integrátor szervezet, a KITE és az IKR kereste meg segítségért a tárcát, mivel a bankok nemigen mutatnak hajlandóságot a tevékenységük finanszírozásához - mindkét szervezet 5-5 milliárd forintot kért. A még jóváhagyásra váró konstrukció elsősorban az ő működésüket támogatná, de a miniszter nem zárta ki más, esetleg a szaktárcához forduló integrátorok támogatását sem. Az élelmiszergyártóknak, -feldolgozóknak szánt kölcsön lehetséges keretéről nem nyilatkozott, mondván, az teljes mértékben a kormány költségvetési mozgásterétől függ. A hitelekről a szerdai kormányülésen is tárgyalnak, de végleges döntés a vasárnapi ülésen várható - mondta érdeklődésünkre a miniszter.
Várhatóan jövő csütörtökön zárul az Élelmiszer-termékpálya kódex kidolgozása, de az egyik legfontosabb elvárásunk teljesítésére - vagyis hogy a láncok polcain érje el a 80 százalékot a magyar áruk aránya -, úgy tűnik, van fogadókészség a kereskedők részéről - jelentette be a miniszter. Gráf József szerint már csak a kereskedelmi visszatérítések mértékéről vitáznak a szakértők, ha ezeket sikerül tisztázni, aláírható lesz a megállapodás, amely szigorúbban kezelné a fizetési határidők betartását is. Úgy vélte, hogy csak valós szolgáltatás ellenében lehet bármilyen visszatérítést kérni.
