BUX 138761.80 0,83 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már nincs pluszbevétel fehéredésből?

2009. február 8. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány 2006-ban az akkori megszorító csomag részeként üzent hadat a feketegazdaságnak, ez idő alatt évenként mintegy 200-250 milliárd forint pluszbevételhez jutott az államháztartás - olvasható a gazdaság fehéredését vizsgáló bizottság (Fekete István, Joint Venture Szövetség, Ligeti Csák KSH és Pataky Péter, MSZOSZ) harmadik jelentésében. Nagyobb bevételugrás 2006-2007-ben volt, tavaly a fehéredésből már csak mintegy 30-50 milliárd forint pluszbevétele származott az államnak. A feketegazdaság szereplői megtanultak együtt élni az erőteljesebb adóhatósági fellépéssel, ezért további pluszbevétel nem várható - szögezi le a jelentés. Mielőbb meg kell indítani azokat a közép- és hosszú távú intézkedéseket, amelyek nem tüneti kezelést adnak, hanem a feketegazdaság okait szüntetik meg.
A foglalkoztatás területén jelentős javulást nem tapasztaltak a jelentéstevők 2008-ban, egyes ágazatokban pedig kifejezetten romlott a helyzet. A jelentés is megemlíti az alkalmi munkavállalói könyvvel kapcsolatos trükközéseket, ugyanakkor megjegyzi, hogy az építőiparban tapasztalható feketefoglalkoztatás ellen úgy lehetne komolyan tenni, ha nem lehetne pályázatot nyerni a nyilvánvalón a legális kivitelezési ár alatti ajánlattal. Sikertörténet viszont a tb-jogviszony rendezése, igaz, a siker részben annak köszönhető, hogy az egészségbiztosító rendbe tette saját nyilvántartását, de ennek ellenére mind a járulékfizetők száma, mind a bevétel érdemben nőtt a 2006 és 2009 közötti időszakban. Ugyanakkor a jelentés készítői szerint ez csak félsiker, el kell jutni oda, hogy a nem fizetőket ki lehessen zárni az ingyenes egészségügyi ellátásból. Hasonló egységes nyilvántartást szorgalmaznak a szociális támogatások jogosultságának ellenőrzésre.
A feketegazdaság további visszaszorításához a gazdaságpolitikában minőségi változásra van szükség - a jelentés szerint. A közbeszerzéseknél az "értelmetlen" beruházásoknál - M7-es völgyhíd, 4-es metró, M6-os alagútjai a löszdombokban - a beszállítói láncot kellene csökkenteni, mert a nagy közbeszerzések végén álló kis cégeket szinte belekényszerítik a feketegazdaságba.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet