Eredménytelennek nyilvánította a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az augusztusban meghirdetett, bruttó 23 milliárd forintos, tantermi digitális táblákra kiírt közbeszerzési eljárást - mondta Horváth Ádám, az NFÜ háttérintézményeként működő Promei Kht. szakértője egy háttérbeszélgetésen. Az NFÜ tervei szerint ebből a pénzből 13-15 ezer általános és középiskolai tanterembe kerülhetne a korszerű oktatási eszköz. A száz százalékban uniós forrásból finanszírozott pályázatra két konzorcium, a HP és az IBM hazai leányai által vezetett cégcsoport pályázott. A cégek októberben az első körben irreális ajánlatot adtak, mindketten negyvenmilliárd forint körül árazták a NFÜ által 23 milliárd forintban maximált csomagot. Az ajánlatok bőven a piaci árak felett voltak, amit a két pályázó a magyar pénzügyi helyzet instabilitásával magyarázott: tavaly októberben 400 forintos euróárfolyammal számoltak 2009-re és így árazták az ajánlatukat. További drágító tényező volt, hogy a hitelszűke miatt az NFÜ féléves finanszírozást várt el és így áraztak a cégek - ekkor még az IMF-hitelcsomag bejelentése előtt volt az ország. A pénzügyi helyzet normalizálódásával tavaly decemberben az IBM 19 milliárdra, a HP 28 milliárd forintra csökkentette az árát. Így egy középkategóriás laptop ára hároméves garanciával, telepítéssel 115 ezer forintra jött volna ki, operációs rendszerekkel együtt. A felső kategóriás digitális tábla ára 360 ezer forintba kerülne. Ám az IBM konzorciumban olyan cégek - a Synergon és az Albacomp - voltak, amelyeket a GVH időközben jogerősen is elmarasztalt kartellezésért, ami kizáró ok volt a közbeszerzésből, míg a HP árait nem tolerálta az NFÜ. Az NFÜ a következő napokban újabb közbeszerzési eljárást indít.
